Borsa Haberleri

Amazon’un Robotaksi Birimi Yeni Test Alanlarını Duyurdu

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’un Robotaksi Birimi Yeni Test Alanlarını Duyurdu

Amazon (AMZN)’un robotaksi segmenti Zoox, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada otonom araçlarını Teksas ve Miami’de test etmeye başlayacağını bildirdi. Şirketin bu testleri, ABD’nin batısı dışındaki ilk testler olacak.

Zoox yaptığı açıklamada, yenilenen Toyota Highlanders test filosunu insan güvenliği sürücüleri ile birlikte iki şehrin iş ve eğlence bölgelerine yakın küçük alanlarda konuşlandıracağını söyledi.

Şirketin yaptığı bu duyuru, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) otomatik sürüş sistemiyle donatılmış 500 Zoox aracının karıştığı iki kazaya yönelik yaptığı soruşturmanın ortasında geldi.

Sektöre Dair Kısa Notlar

Amazon’un Zoox’u dışında; General Motors (GM)’un Cruise araçları, Alphabet (GOOGL)’in ise Waymo’su gibi birçok şirket de otonom sürüş teknolojisine yatırım yapıyor.

Cruise; geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, geçen yıl ekim ayında San Francisco’da robotaksilerinden birinin karıştığı bir olay nedeniyle operasyonlarını duraklatmış ve sonrasında küçük bir filoyla Dallas, Teksas’ta operasyonlarına yeniden başladığını söylemişti.

Amazon’un Robotaksi Birimi Yeni Test Alanlarını Duyurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters