Amazon

Amazon’un Bulut Liderliği Microsoft ile Sarsılabilir

February 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Amazon’un Bulut Liderliği Microsoft ile Sarsılabilir

Amazon’un (AMZN) popüler bulut altyapısı Amazon Web Services (AWS) hâlâ bulut sektörünün lideri olarak görülüyor. Ancak Microsoft (MSFT), aradaki farkı hızla kapatıyor.

Microsoft Azure bulut altyapısı için gelir rakamlarını açıklamasa da analist rakamları beş yıl önce Azure’un AWS’in yalnızca yarısı kadar olduğunu gösteriyor. Analistlerin tahminlerine göreyse Azure şimdi en büyük rakibinin yaklaşık dörtte üçü büyüklüğünde.

Tabii Microsoft’un bu hızlı büyümesini destekleyen en büyük faktörlerden biri de tahmin edilebileceği üzere yapay zekâ.

Şirketin CFO’su Amy Hood, Microsoft’un 30 Ocak’taki bilanço açıklamasında, Azure ve bulut hizmetleri bölümündeki gelir artışının bir kısmının yapay zekâdan kaynaklandığını ve önceki çeyreğe göre yapay zekâ payının arttığını söylemişti.

Azure’un geliri, bu çeyrekte toplam 30% artarken, aynı dönemde AWS’in yıllık gelir artışı ise 13% oldu.

Microsoft, müşterilerin Azure’da yapay zekâ modellerini çalıştırabilmesi için veri merkezlerine grafik işlem birimleri (GPU’lar) ekliyor. Buna, OpenAI’ın ChatGPT sohbet robotu ile metin konuşmalarını mümkün kılan büyük dil modeli GPT-4 de dahil. 

Son dönemlerde potansiyeli daha fazla önemsenmeye başlayan yapay zekâ artık sektörlerin vazgeçilmezi konumunda. Birçok şirket, ürünlerine benzer üretici yapay zekâ özellikleri ekliyor.

Bu talebin gücü, sayılarda da görülüyor. Microsfot CEO’su Satya Nadella, bilanço açıklamasında “Şu anda 53 bin Azure AI müşterimiz var.” demişti.

Azure, AWS’ten Daha Hızlı Büyüyor

Yatırım şirketi Altimeter Capital’in ortağı Jamin Ball, Microsoft hizmetine yönelik güçlü talebin özellikle yapay zekâyı çevreleyen heyecan ve Microsoft’un OpenAI ile yakın ilişkisine paralel olarak Azure’un pazarda lider olarak algılanmasından kaynaklandığını söyledi. 

AWS’in GPT-4’e karşı çıkabilecek bir modelle ortaya çıkması aylar aldı. Şirket şu anda kendi modellerine ek olarak, Amazon’un desteklediği Anthropic’ten bir model de dahil olmak üzere bir dizi model sunuyor. 

Şirketin dördüncü çeyrek bilanço açıklamasında Amazon CEO’su Andy Jassy, AWS’in “Nvidia (NVDA) çipleriyle en geniş bilgi işlem örnekleri koleksiyonunu” sunduğunu ve Airbnb (ABNB) ve Snap (SNAP) gibi müşterilerin kendi geliştirdiği yapay zekâ işlemcilerini kullandığını söyledi.

Ancak şu anki haliyle Azure çok daha hızlı büyüyor.

Bulut altyapısı Microsoft’un daha büyük bir parçası haline geldikçe ve şirketin toplam gelirinin yaklaşık 29%’unu oluşturdukça, Microsoft için anlamlı bir kârkatkısı haline geldi.

Kısa süre önce dünyanın en değerli şirketi olarak Apple’ı (AAPL) geride bırakan Microsoft, bir önceki yıl 67 milyar dolar olan net gelirini 2023 yılında yaklaşık 83 milyar dolara çıkardı. Azure’u içeren Akıllı Bulut segmenti, 2016’da yaklaşık 27% olan Microsoft’un toplam işletme gelirinin bu dönemde 46%’sını oluşturdu.

Loop Capital analisti Yun Kim, bir notta Azure’un gelir artışının daha da hızlanabileceğini söyled:

Hem yeni bulut dağıtımlarından hem de üretici yapay zekâ girişimlerinden gelen yeni iş yüklerinden kaynaklanan destekler anlamlı bir şekilde arttıkça, Azure segmentinin önümüzdeki mali yıldan itibaren hızlanmasını bekliyoruz.”

Amazon’un Bulut Liderliği Microsoft ile Sarsılabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC