Amazon

Amazon’un Bulut Birimi Başkanı Görevden Ayrılıyor

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Amazon’un Bulut Birimi Başkanı Görevden Ayrılıyor

Amazon’un (AMZN) bulut bilişim biriminin CEO’su Adam Selipsky, önümüzdeki ay görevinden ayrılacak.

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, Amazon Web Services’in satış ve pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Matt Garman, Selipsky’nin 3 Haziran’da şirketten ayrılmasının ardından koltuğu devralacak.

Çalışanlara gönderdiği bir notta Selipsky, yaklaşık 14 yılın ardından ailesiyle daha fazla zaman geçirmek için AWS’den ayrıldığını söyledi ve dev bulut şirketi için “geleceğin parlak” olduğunu belirtti.

Selipsky, “İşin ve liderlik ekibinin durumu göz önüne alındığında, şimdi bu geçişi yapmam ve bir süre ailemle daha fazla zaman geçirme, biraz şarj olma ve olasılıkları düşünmek ve değerlendirmek için biraz zihinsel boş alan yaratma fırsatını kullanmam için uygun bir an.” diye yazdı.

Amazon CEO’su Andy Jassy de ayrı bir notta Selipsky’nin “işi ustalıkla yönettiğini” ve Garman’ın “yeni rolü için alışılmadık derecede güçlü bir dizi beceri ve deneyime” sahip olduğunu söyledi.

2021 yılında Jassy’nin Amazon’un CEO’su olarak Jeff Bezos’tan dümeni devralacağını açıklamasının ardından pek çok kişi AWS’nin başına Jassy’nin yerine Garman’ın geçeceğini tahmin etmişti. Bunun yerine Amazon, o dönemde Salesforce’un (CRM) sahibi olduğu veri görselleştirme yazılımı üreticisi Tableau CEO’su olan Selipsky’yi görevlendirdi.

Selipsky’nin görev süresi boyunca AWS, artan faiz oranlarının şirketlerin bulut harcamalarını azaltmasına neden olmasıyla gelir artışında belirgin bir yavaşlama da dahil olmak üzere işiyle ilgili çok sayıda zorlukla karşı karşıya kaldı.

Geçen yıldan bu yana AWS, 27 binden fazla çalışanın işten çıkarılmasıyla sonuçlanan şirketteki daha geniş çaplı kesintilerin bir parçası olarak en az iki işten çıkarma turundan geçti. Aynı zamanda, büyük ölçüde Microsoft (MSFT) destekli OpenAI tarafından teşvik edilen üretici yapay zekâ hizmetlerine yönelik talep artışına yanıt vermek için faaliyetlerini artırdı.

AWS hâlâ bulut alanının lideri ve Amazon’un en kârlı iş birimlerinden biri olmaya devam ediyor. En son çeyrekte 9,42 milyar dolar faaliyet kârı elde eden birim, Amazon’un toplam gelirinin yaklaşık 62%’sini oluşturdu.

Amazon’un Bulut Birimi Başkanı Görevden Ayrılıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC