Amazon

Amazon’dan Waymo’ya Rakip Otonom Araç Zoox

Mart 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Waymo’ya Rakip Otonom Araç Zoox

Amazon’un (AMZN) sürücüsüz otomobil birimi Zoox, Kaliforniya ve Nevada’daki araç testlerini daha geniş bir alanı, daha yüksek hızları ve gece sürüşünü kapsayacak şekilde genişleterek rakibi Waymo’ya yetişmeye hazırlanıyor. 

Dün açıklanan hamleler, Zoox’un kendi tasarladığı ve ürettiği araç filosu için geçerli olacak. Bu araçların direksiyon, pedal ve vites değiştiriciler gibi manuel kontrolleri bulunmuyor. 

Amazon’un Zoox birimi ayrıca Seattle, Las Vegas, San Francisco ve Foster City’de Toyota’nın (TM) sürücüsüz Highlander’larını da işletiyor.

Şirketin bu hamleleri, Alphabet’in (GOOGL) Waymo’sunun bu hafta Los Angeles’ta taksi hizmeti planını duyurması ve hâlihazırda güçlendirilmiş otonom Jaguar’larıyla yolcu taşıdığı San Francisco ve Phoenix pazarlarına göre ılımlı kalıyor. Ancak yine de Amazon’un bu pazardan geri kalmamak için vites artırdığının büyük bir işareti.

Zoox, özel olarak tasarlanmış araçlarını saatte 35 milden saatte 45 mile kadar hızlarda sürmek için test edeceğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamada ayrıca araçların seyahat edebileceği Las Vegas alanının da bir milden beş mile çıkarıldığı belirtildi. 

Rakipleri gibi Zoox da bir gün insan sürücülerin yerini, teknoloji uzmanlarının insan hatasına yenik düşmedikleri için daha güvenli ve daha güvenilir olduğunu söylediği tam otonom araçlarla değiştirmeyi umuyor. 

Şirketin bir diğer rakibi General Motors’un (GM) Cruise’u, geçen yıl düzenleyicilerin San Francisco’da bir Cruise aracının bir kadına çarptıktan sonra yaklaşık 6 metre sürüklediği bir kazayla ilgili kanıtları sakladığını iddia etmelerinin ardından robotaksilerinin testlerini durdurmuştu.

Amazon’un 2020 yılında Zoox’u 1 milyar dolardan fazla bir bedelle satın alması, otonom otomobilini teslimat aracı olarak kullanabileceği ve böylece sürücülere ödeme yapmaktan kurtulacağı yönünde spekülasyonlara yol açmıştı. Zoox, robotaksiler dışındaki planları hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters