Amazon

Amazon’dan Veri Merkezleri için 11 Milyar Dolar Yatırım

April 25, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Amazon’dan Veri Merkezleri için 11 Milyar Dolar Yatırım

ABD’li e-ticaret ve perakende devi Amazon’un (AMZN) bulut bilişim kolu, Indiana’da veri merkezleri kurmak için 11 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. 

Amazon Web Services, söz konusu hamlenin eyaletin en büyük sermaye yatırımı olacağını ve hâlihazırda 26 bin tam ve yarı zamanlı personel istihdam ettiği eyaletteki güçlü varlığını sağlamlaştıracağını söyledi. Şirket, söz konusu veri merkezlerinde en az 1.000 kişiye iş vaat ediyor.

Yeni tesisler Indiana’nın kuzeyindeki St Joseph County’de inşa edilecek ve bulut bilişim ve üretici yapay zekâyı güçlendirmek için kullanılan bilgisayar ekipmanlarını barındıracak. 

Büyük teknoloji şirketleri, OpenAI’ın popüler ChatGPT’si gibi uygulamalara güç sağlamak için gereken veri merkezlerini inşa etmek için geçtiğimiz yıldan bu yana yarışıyor ve sektörün bir sonraki önemli büyüme faktörü olması beklenen bu atılımından yararlanmaya çalışıyorlar.

Amazon’dan Veri Merkezleri için 11 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters