Amazon

Amazon’dan Singapur’a 9 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

May 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Singapur’a 9 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

Amazon’un (AMZN) bulut birimi Amazon Web Services, Singapur’daki bulut altyapısını ve hizmetlerini büyütmek için önümüzdeki beş yıl içinde 12 milyar Singapur doları (yaklaşık 8,87 milyar dolar) ek yatırım yapacağını duyurdu.

ABD’li teknoloji devinin bulut bilişim kolu, ABD ve Avrupa dışındaki ilk Asya-Pasifik bölgesini 2010 yılında Singapur’da açtı. AWS o tarihten bu yana Singapur’un bulut altyapısına ve ekosistemine 8,1 milyar doların üzerinde yatırım açıkladı.

AWS Singapur’un ülke müdürü Priscilla Chong, “Yatırım, tamamı Asya-Pasifik Singapur bölgesi ile ilişkili olan becerilerin inşasına ve geliştirilmesine harcanak.” diyor.

Chong, şirketin 2017’den bu yana Singapur’da 400 binden fazla kişiyi bulut becerileri konusunda eğittiğini ve ülke genelinde “becerilerin geliştirilmesine ve verimliliğin artırılmasına yatırım yapmaya devam edeceğini” sözlerine ekledi.

Synergy Research Group’un verilerine göre AWS, ilk çeyrekte dünyanın en büyük bulut altyapısı sağlayıcısı oldu. Microsoft’un (MSFT) Azure platformu ise AWS’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Daha geçen hafta Microsoft; Malezya, Tayland ve Endonezya gibi bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde yapay zekâ ve bulutla ilgili yatırımlar yapacağını açıkladı.

Öte yandan Amazon Web Services de son birkaç yıldır Güneydoğu Asya’daki ayak izini genişletti. Ekim 2022’de Tayland’da 15 yıl içinde 5 milyar dolar yatırımla bir bölge açma planlarını duyuran şirket, geçen yıl mart ayında Malezya’da yeni bir bölge için 2037 yılına kadar en az 6 milyar dolar taahhüt edeceğini söyledi. 

Amazon’dan Singapur’a 9 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC