Borsa Haberleri

Amazon’dan Robotik Gelecek: “Sparrow”

November 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Robotik Gelecek: “Sparrow”

Amazon, depo çalışanlarını bazı zahmetli işlerden kurtaracak yeni robotunu perşembe günü tanıttı.

●    Farklı şekil ve boyutlarda milyonlarca ürünü taşıyabilen “Sparrow” robot kolunun lansmanı, Boston yakınlarında gerçekleştirilen “Delivering the Future” konferansında gerçekleştirildi. Yeni robotun yanı sıra ulaşım ve son teslimat aşaması teknolojiler de sergilendi.

●    Amazon, Sparrow’un, ürünleri paketleme öncesinde taşımak için bilgisayar görüşü ve yapay zekayı kullandığını söyledi. Robot kolun; bir kutu oyunu, bir kutu vitamin ve bir deste kağıt gibi depolar arasında taşınabilecek her türlü ürünü kaldırarak kasalara ustaca yerleştirebileceği açıklandı.

●    Messinger konuya ilişkin olarak, “Robot kolu, yalnızca aynı türdeki ürünleri kaldırarak hassas bir şekilde taşımakla yetinmiyor. Bu ancak daha önceki robotların yaptığı iş.” ifadelerini kullandı.

Amazon, on yıl önce Kiva Systems şirketini 775 milyon dolara satın aldıktan sonra depo robotları filosunu istikrarlı şekilde genişletiyor. Amazon Robotics olarak adlandırılan kurum içi robotik lojistik sistemleri Kiva tarafından geliştiriliyor.

●    Şirketin perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, Amazon’un yıllık bazda işlediği 5 milyar paketin yaklaşık 75%’i için teslimat sürecinin en azından bir bölümü robotlar tarafından hazırlanıyor.

Amazon’dan Robotik Gelecek: “Sparrow”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC