Amazon

Amazon’dan Meksika’ya 5 Milyar Dolarlık Bulut Yatırımı

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Meksika’ya 5 Milyar Dolarlık Bulut Yatırımı

Amazon’un (AMZN) Amazon Web Services Meksika (AWS) birimi, daha fazla şirketin yeni teknolojileri benimsemesiyle bulut hizmetlerine olan talebin arttığı bir dönemde, Meksika’da bir veri merkezi kümesi kurmak için 5 milyar doların üzerinde yatırım yapacağını duyurdu.

Şirketin söz konusu proje üzerinde beş yıldan fazla bir süredir çalıştığını belirten AWS Meksika biriminin başkanı Ruben Mugartegui, söz konusu kümelenmenin Meksika’nın Queretaro eyaletinde inşa edileceğini ve yatırımın önümüzdeki 15 yıla yayılacağını söyledi.

Mugartegui, bir araştırmaya atıfta bulunarak, şirketlerin AWS kullandıklarında teknoloji maliyetlerini yaklaşık 20% oranında azaltabileceklerini söyledi.

AWS şu anda Meksikalı sinema operatörü Cinepolis, borsa BIVA, havayolu Aeromexico ve yerel yönetimler gibi müşterilere hizmet veriyor.

Bulut bilişim, şirketlerin depolama ve veritabanları gibi teknoloji hizmetlerine internet üzerinden erişmesine yardımcı olarak fiziksel veri merkezlerine ve sunuculara sahip olma ve bunları sürdürme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Bu yüzden Amazon gibi teknoloji devleri de bu alana yönelik girişimlerini artırıyor. Öyle ki Amazon, Meksika’ya geldiği 2015 yılından bu yana ülkeye 3,04 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Yeni yatırım, COVID-19 salgınının neden olduğu tedarik zincirlerindeki aksamaların ardından şirketlerin Asya’daki işlerini ABD’ye daha yakın bir yere taşıma eğilimini de yansıtıyor diyebiliriz. 

Meksika hükümeti, geçtiğimiz yıl yayınlanan ve operasyonlarını Meksika’ya taşımak isteyen şirketlere vergi teşvikleri sağlayan bir kararname gibi girişimlerle, şirketleri ülkeye yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters