Borsa Haberleri

Amazon’dan Küçük İşletmeler İçin “Şimdi Al, Sonra Öde” Uygulaması

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan Küçük İşletmeler İçin “Şimdi Al, Sonra Öde” Uygulaması

Amazon (AMZN), çevrimiçi mağazasını kullanan milyonlarca küçük işletme sahibi için ilk “şimdi al, sonra öde” seçeneği sunmaya hazırlanıyor.

Her iki firmanın yöneticilerine göre, teknoloji devi Affirm (AFRM) ile olan ortaklığının şirketlere hitap eden e-ticaret platformu Amazon Business’ı da kapsayacak şekilde genişlediğini duyurmayı planlıyor.

Kredilerin 100 ila 20.000 dolar arasında değiştiği hizmet, Black Friday ya da 24 Kasım itibariyle tüm uygun müşterilere sunulacak. Bu hizmet, özellikle ABD’deki en yaygın işletme sahipliği türü olan şahıs şirketleri ya da tek bir kişinin sahip olduğu küçük işletmeleri hedefliyor.

Onaylanması halinde, kullanıcılar Amazon alışverişlerini üç ile 48 ay boyunca eşit taksitlerle ödeyebilecek. Affirm Baş Gelir Sorumlusu Wayne Pommen’e göre, işlemin algılanan riskine bağlı olarak yıllık 10% ile 36% arasında bir faiz oranı uygulanacak. 

Pommen, “Finans sektörü gerçekten küçük işletmelere kredi sağlama konusunda çok iyi değil. Belli bir ölçeğe ulaşana kadar bir banka şubesine gidip kredi alamıyorlar. Bu yüzden satın alımlar için bunu sağlayabiliyoruz.” diyerek, işletmelerin büyümesine ve nakit akışlarını yönetmelerine yardımcı olmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu hamle, pahalı Peloton (PTON) bisikletlerine olan talebin düşmesinin ardından gelir artışını aramak zorunda kalan Affirm için önemli bir destek. Affirm ilk olarak 2021 yılında Amazon’un perakende müşterilerine taksitli kredi sunmaya başlamış, ardından bu yılın başlarında Amazon Pay’e eklenmişti. 

Amazon’dan Küçük İşletmeler İçin "Şimdi Al, Sonra Öde" Uygulaması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC