Amazon

Amazon’dan Japonya’ya 15 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

January 19, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Amazon’dan Japonya’ya 15 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

Amazon’un (AMZN) bulut birimi Amazon Web Services, Japonya’da yapay zekâ hizmetlerinin bel kemiğini oluşturan bulut bilişim altyapısını genişletmek için ülkeye 2027 yılına kadar yaklaşık 15,2 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. 

Artan müşteri talebini karşılayabilmek için tesislerini Tokyo ve Osaka gibi metropollerin ötesine genişletmeyi hedefleyen şirket, hâlihazırda Japonya’da bulut kapasitesini artırmak için 2011-2022 aralığında yaptığı 10 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. 

Amazon Web Services, aralarında Asahi Group, Marubeni ve Nomura Holdings gibi isimlerin yer aldığı bir dizi Japon kurumsal müşteriye üretici yapay zekâ hizmetleri sunuyor. 

Teknoloji devinin bu yatırımı, Japonya hükümetinin yapay zekâ yarışında ivme kazanmayı hedeflediği bir dönemde geldi. Japonya Başbaakanı Fumio Kishida, geçmişte ülkedeki yapay zekâ altyapıları ve düzenlemelerini görüşmek için OpenAI ve Nvidia (NVDA) CEO’larıyla görüşmeler gerçekleştirmişti. 

Amazon’dan Japonya’ya 15 Milyar Dolar Bulut Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters