Borsa Haberleri

Amazon’dan ChatGPT’nin Rakibi Anthropic’e 4 Milyar Dolar Yatırım

September 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Amazon’dan ChatGPT’nin Rakibi Anthropic’e 4 Milyar Dolar Yatırım

E-ticaret devi Amazon (AMZN) yapay zekâ startup’ı Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını ve şirkette azınlık hissesi alacağını açıkladı.

Bu haber, Microsoft (MSFT) ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ı gibi rakiplerine ayak uydurmaya çalışan e-ticaret devinin agresif yapay zekâ hamlelerinin altını çiziyor diyebiliriz.

Anthropic yaklaşık iki yıl önce OpenAI’ın eski araştırma yöneticileri tarafından kuruldu ve kısa süre önce Claude 2 adlı yeni yapay zekâ sohbet robotunu tanıttı.

Amazon, Microsoft destekli OpenAI’ın ChatGPT’si gibi teknolojilerin yanı sıra Anthropic’in Claude sohbet robotlarını da içeren üretici yapay zekâ heyecanından ve vaatlerinden de yararlanmak istiyor.

Amazon’dan ChatGPT’nin Rakibi Anthropic’e 4 Milyar Dolar Yatırım

Amazon ve Anthropic, üretici yapay zekâ faaliyetlerini ilerletmek için stratejik bir işbirliği oluşturduklarını ve girişimin birincil bulut sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’i seçtiğini söyledi. Anthropic, AWS müşterilerine model özelleştirme ve ince ayar becerileri için benzersiz özelliklere erişim sağlayacağını belirtti.

👀 Kendi Çiplerini Öne Çıkarmak İstiyor

Anthropic ayrıca yapay zekâ uygulamalarının zeminini oluşturan temel modelleri eğitmek için AWS tarafından tasarlanan özel yarı iletkenleri kullanacak. Temel modeller, çok çeşitli görevleri çözmek amacıyla uyarlanabilmeleri için büyük miktarda veri üzerinde eğitilen büyük yapay zekâ programları olarak biliniyor. 

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA) bu yıl üretici yapay zekâ patlamasından en büyük kazancı elde eden çip şirketi oldu. Nvidia’nın temel ürünü, dev yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanılabilen ve grafik işlem birimi olarak bilinen bir yarı iletken türü. Yapay zekâ coşkusundan faydalanan Nvidia hisseleri ocak ayından bu yana 200%’ün üzerinde yükseldi.

⚡️ Önemli: Amazon’un Anthropic ile yaptığı anlaşma bir ölçüde yapay zekâ uygulamaları için kullanılabilecek alternatif çipler olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

AWS müşterileri, kendi modellerini eğitmek yerine mevcut modeller aracılığıyla bulutta üretici yapay zekâ uygulamaları oluşturmalarına olanak tanıyan bir hizmet olan Amazon Bedrock aracılığıyla, Anthropic’in yapay zekâ modelleri üzerine inşa edebilecekler.

Amazon, kendisini yapay zekâ için tek durak noktası olarak konumlandırmak istiyor. E-ticaret devi, büyük yapay zekâ modellerini eğitmek için kendi çiplerini tasarlıyor. Amazon Bedrock aracılığıyla müşteriler, tümü Amazon bulutunda çalıştırılan mevcut modelleri kullanarak kendi üretici yapay zeka uygulamalarını da tasarlayabiliyor. Şirket, kendi yapay zekâ uygulamalarını da satıyor.

Anthropic şimdiden Google ve Salesforce (CRM) Ventures gibi bazı yüksek profilli destekçilere sahip. Bu destek, Microsoft’un ocak ayında ChatGPT üreticisi OpenAI’a yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımın tetiklediği bir hareketle, teknoloji devlerinin yapay zekâ şirketlerine büyük bahisler yapmaya devam ettiği bir dönemde geldi.

Amazon’dan ChatGPT’nin Rakibi Anthropic’e 4 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC