Bültenler

Amazon’dan Beklentilerin Üzerinde Bilanço

February 4, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Amazon’dan Beklentilerin Üzerinde Bilanço

Amazon (AMZN), 4. çeyrek bilançosu beklentilerin üzerinde geldi. Bu gelişme ile birlikte şirketin yavaşlamaya gittiğine dair endişeler de bir nebze yatışmış oldu. 

Dün büyük düşüşler yaşayan S&P 500, Amazon’un güçlü bilanço açıklamasının ardından kapanış sonrasında kısmen de olsa toparladı. 

☁️ Bulut Hizmeti Amazon’un İmdadına Yetişti

Amazon’un böylesine güçlü bir bilanço açıklamasının ardındaki en büyük sebep olarak da şirketin bulut hizmeti gösterildi. Hisseler, genişletilmiş işlemlerde 19%’a kadar yükseldi. 

Amazon’un en kârlı birimi olan Amazon Web Services bulut bilgi işlem bölümü, bir önceki yıla göre 40% artışla 17,8 milyar dolarlık satış ve 5,29 milyar dolarlık faaliyet kârı üretti. Reklam geliri, bir önceki yıla göre 32% artışla 9,7 milyar dolara yükseldi. 

Şirketin reklam hizmetleri ise bu bilançoda ilk defa ayrı bir kategori olarak sunuldu. Normalde reklam gelirleri, “Diğer” kategorisinin içerisinde yer alıyordu. 

Beklentilerin üzerinde gelen bu bilanço aynı zamanda Amazon’un kazançlarını çeşitlendirdiğinin de bir kanıtı oldu. Şirketin, pandeminin yoğun geçtiği ilk yıllarda e-ticaret üzerinden sağladığı kârın bu yıl düşüş göstermesine rağmen, bulut hizmeti ve reklam hizmetleri tarafındaki yüksek kâr şirketin bilançosunu güçlendirdi. 

Pazar araştırma şirketi Edge by Ascential’ın CEO’su Deren Baker, yüksek bilanço sonrasında şu yorumu yaptı: “Amazon gerçek bir platforma dönüştü. Çünkü gelirinin 50%’sinden fazlası bulut bilişim ve reklamcılık gibi perakendecilik dışındaki sektörlerden geliyor.”

Amazon Tedarik Sıkıntısı

📦 Tedarik Zincirindeki Dar Boğaza Rağmen Prime Üyeliğinde Artış Sağlandı

Amazon, ekim ayında yatırımcılarını Noel döneminde yaşanacak tedarik zincirindeki dar boğaz ve iş gücü sıkıntısı konusunda uyarmış ve bu dönemde ekstra harcamalar yapacağını duyurmuştu.

Bu harcamaların büyük kısmı, 140 bin kişiyi işe alarak istihdama gitti. Amazon, bu süreçte hem çalışanlarını hem de müşterilerini memnun etmek için birçok teşvik çalışmasında bulundu ve toplamda tüm operasyonu kurtarmak için 22,4 milyar dolarlık bir harcama yaptı. 

Tüm bunlara rağmen, alışveriş çılgınlığı sürecinde Prime üyeliğin önemini kavrayan müşteriler sayesinde, Prime üzerinden sağlanan kârda büyük bir artış sağlandı. 

Abonelere nakliye indirimleri, video akışı ve diğer avantajlar sunan Prime, böylece Amazon’un ara sıra alışveriş yapanları sadık müşterilere dönüştürmesine yardımcı oldu. 

CEO Andy Jassy, e-ticaret tarafında yaşadıkları sıkıntıya dair şunları söyledi: “Tatillerde beklendiği gibi, iş gücü arz kıtlığı ve enflasyonist baskılardan kaynaklanan daha yüksek maliyetler gördük ve bu sorunlar Omicron varyantı nedeniyle ilk çeyrekte devam etti. Bu kısa vadeli zorluklara rağmen, pandemiden çıkarken iş hakkında iyimser ve heyecanlı hissetmeye devam ediyoruz.”

Bazı analistler ise e-ticaret tarafındaki bu sıkıntılara işaret ederek bulut hizmeti ve reklam hizmetlerindeki büyük kârlılıklara rağmen Amazon’un bir perakende devi olması gerektiği gerçeğini hatırlattı. 

📈 Analistlerin Hedef Fiyat Tahminleri Ne Söylüyor? 

Amazon hisselerinin piyasa öncesindeki sert yükselişlerine rağmen, hâlâ analistlerin hedef fiyat tahminlerinin altında yer alıyor:

  • Konsensüs hedef fiyat tahmini: 4.102 dolar
  • Analist önerileri: 43 (AL), 2 (TUT) 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Amazon Shares Jump as Cloud Unit Helps Drive Profit Past Estimates

Amazon’dan Beklentilerin Üzerinde Bilanço

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı