Amazon

Amazon’dan Anthropic’e Ek 2,75 Milyar Dolar Yatırım

Amazon’dan Anthropic’e Ek 2,75 Milyar Dolar Yatırım
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN) yapay zekâ yarışında avantaj elde etmek için yirmi yıllık tarihindeki en büyük dış yatırımına imza attı. 

Teknoloji devi, San Francisco merkezli bir girişim olan ve üretici yapay zekâ alanında önde gelenlerden biri olarak görülen Anthropic’i desteklemek için 2,75 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıkladı. Temel modeli ve sohbet robotu Claude, OpenAI ve ChatGPT ile rekabet ediyor.

Şirketler, eylül ayında 1,25 milyar dolarlık ilk yatırımı duyurmuştu ve o zaman Amazon’un 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını söylemişti. 

Şirketten yapılan açıklamada, Amazon’un şirketteki azınlık hissesini koruyacağı ve Anthropic’in yönetim kurulunda yer almayacağı belirtildi. Bir kaynağa göre anlaşma, yapay zekâ girişiminin 18,4 milyar dolar olan son değerlemesinde yapıldı. 

Geçtiğimiz yıl Anthropic yaklaşık 7,3 milyar dolar değerinde beş farklı fon anlaşması imzalamıştı Şirketin ürünü, hem kurumsal hem de tüketici dünyasında OpenAI’ın ChatGPT’siyle doğrudan rekabet ediyor ve eski OpenAI araştırma yöneticileri ve çalışanları tarafından kuruldu.

Amazon yatırımının haberi, Anthropic’in şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü olduğunu söylediği en yeni yapay zekâ modelleri paketi olan Claude 3’ü piyasaya sürmesinden haftalar sonra geldi. 

Şirket, yeni modellerinin en yeteneklilerinin OpenAI’ın GPT-4 ve Google’ın (GOOGL) Gemini Ultra’sını lisans düzeyinde bilgi, lisansüstü düzeyde akıl yürütme ve temel matematik gibi endüstri kıyaslama testlerinde geride bıraktığını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC