Amazon

Amazon’dan Almanya’ya 8,4 Milyar Dolarlık Bulut Yatırımı

May 15, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Amazon’dan Almanya’ya 8,4 Milyar Dolarlık Bulut Yatırımı

Amazon’un (AMZN) bulut birimi Amazon Web Services (AWS), özellikle Avrupa için bir bulut bilişim altyapısı oluşturma çabaları kapsamında, 2040 yılına kadar Almanya’ya 7,8 milyar avro (8,44 milyar dolar) yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

AWS geçtiğimiz yıl, devlet ve yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerdeki müşterilerin veri gizliliğini korumak için, verilerini Avrupa Birliği’nde bulunan sunucularda depolamayı planladığını duyurmuştu.

Şirket, AB’de genişleme planları kapsamında 2025 yılı sonuna kadar Almanya’nın Brandenburg eyaletinde tüm müşterilerin kullanımına açık olacak birkaç veri merkezi açacağını söyledi.

Yapılan açıklamada, yeni yatırımın ayrıca her yıl yerel Alman işletmelerinde ortalama 2 bin 800 tam zamanlı istihdamı destekleyeceği belirtildi.

Tabii bu, teknoloji devinin AB’deki tek hamlesi değil. AWS geçtiğimiz hafta, Telefonica Almanya’nın (TEF) bu ayın sonundan itibaren bir milyon 5G müşterisini bulut platformuna taşımasına yardımcı olacağını açıklamıştı.

Amazon’dan Almanya’ya 8,4 Milyar Dolarlık Bulut Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters