Amazon

Amazon’dan 10 Milyar Dolarlık Veri Merkezi Yatırımı

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan 10 Milyar Dolarlık Veri Merkezi Yatırımı

Amazon’un (AMZN) bulut platformu Amazon Web Services (AWS), Mississippi bölgesinde iki veri merkezi inşa etmek için 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlandığını açıkladı. 

Söz konusu hamle, daha fazla şirketin yapay zekâ teknolojilerini benimsemesiyle birlikte bulut hizmetlerine yönelik artan talebin bir göstergesi olarak görülüyor. 

Bir süredir çeşitli sektörlerden şirketlerin yapay zekâ çalışmalarında vites artırması, bu trafiğin büyük bir kısmının dünyanın en büyük bulut sağlayıcıları olarak görülen AWS, Google (GOOGL) Cloud ve Microsoft (MSFT) Azure’un bulut altyapılarında yönetileceğine işaret ediyor. 

AWS’in yeni genişleme planı, şirketin Japonya’ya 15 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı açıklamasının ardından geldi. Ayrıca Google da geçtiğimiz günlerde Londra’da bir veri merkezi için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. 

Madison Ekonomik Kalkınma Otoritesi işbirliğiyle AWS, eyaletteki sanayi bölgelerinde iki yeni veri merkezi kuracak. AWS veri merkezlerinin eyalette 1.000 kişilik istihdam yaratması bekleniyor. 

Amazon’dan 10 Milyar Dolarlık Veri Merkezi Yatırımı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters