Borsa Haberleri

Amazon’dan 1 Milyar Avroluk Yatırım!

October 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon’dan 1 Milyar Avroluk Yatırım!

●    Amazon (AMZN), pazartesi günü yaptığı açıklamada, net sıfır karbon hedefine daha hızlı ulaşmak için önümüzdeki beş yıl boyunca Avrupa genelinde elektrikli kamyonetlere, kamyonlara ve düşük emisyonlu dağıtım merkezlerine 1 milyar avrodan fazla (974,8 milyon dolar) yatırım yapacağını bildirdi.

● Şirket, yatırımın aynı zamanda ulaşım sektörü genelinde yeniliği teşvik etmeyi ve elektrikli araçlar için daha yaygın bir şarj altyapısı oluşturulmasına ön ayak olmayı amaçladığını belirtti.

● ABD merkezli online perakende şirketi, bu yatırımla Avrupa’daki 3.000 araçlık elektrikli kamyonet filosunu en az üç kat büyüterek 2025 yılına kadar 10.000’den fazla elektrikli araca sahip olacağını açıkladı.

● Şirket, Avrupa’daki son teslimat etabı filosunun yüzde kaçının elektrikli olduğunu açıklamasa da, bahsedilen 3000 araçlık sıfır emisyonlu kamyonet filosunun 2021 yılında 100 milyondan fazla teslimat yaptığını bildirdi.

● Amazon, ayrıca önümüzdeki yıllarda “orta teslimat etabı” gönderimleri için 1500’den fazla elektrikli ağır yük kamyonu satın almayı planlıyor.

● Bunun yanı sıra, 2025 yılı içerisinde teslim edilmek üzere Rivian (RIVN) şirketine 100.000 araçlık büyük bir elektrikli kamyonet siparişi verdi.

Amazon’dan 1 Milyar Avroluk Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı