Borsa Haberleri

Amazon Yerel Konut Krizine El Attı!

June 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon Yerel Konut Krizine El Attı!

Amazon (AMZN), yerel konut krizinin etkilerini azaltmak için “Konut Sermayesi Fonu” kapsamında 23 milyon dolar yatırım yapacak. Şirketin yatırımı sonucunda Seattle’da orta ve düşük gelirli vatandaşlara tahsis edilmek üzere 568 adet konut inşa edilecek.

2021’de kamuoyuyla detayları paylaşılan bu fon sayesinde Washington eyaletinde yer alan; Puget Sound, Arlington, Virginia, Nashville ve Tennessee’de yapılması planlanan 8000 konut için 1,2 milyar dolar toplandı. Amazon, fon kapsamında yer alan evler için üç konut ortağıyla birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Yapılacak konutlar, ülkedeki farklı etnik kökenlerden gelen bireylere tahsis edilecek. Birlikte çalışılacak konut ortakları da şirketin eşitlik anlayışını yansıtacak nitelikte olacak. 

Amazon konut projelerini Mount Baker, El Centro de la Raza ve Gardner Global ortaklarıyla yürütüyor

Amazon, ülkede yaşayan farklı etnik kökenlere sahip bireyler için konut fonuna yatırım yapacak. Bu fon kapsamında konut yapılacak yerler arasında Amazon, Microsoft ve Google gibi teknoloji devlerinin ofislerine ev sahipliği yapan Puget Sound bölgesi de bulunuyor. Amazon’un 23 milyon dolarlık yatırımı sonucunda bölgede yer alan Seattle şehrine 568 adet konut yapılacak. Şirket, söz konusu konutların yapımı için üç konut ortağıyla anlaşma sağladı. Proje kapsamında kâr amacı gütmeyen Mount Baker ve El Centro de La Raza ve Mount Baker topluluk kuruluşları ve farklı etnik kökenden gelenlerin kurduğu Gardner Global konut ortaklarıyla çalışılacak. Amazon konut sermayesi fonu direktörü Catherine Buell, “Birlikte çalıştığımız konut ortaklıkları da eşitliğe verdiğimiz önemin bir göstergesi.” dedi. 

Seattle’da bulunan Amazon kulelerinin şehirdeki konut fiyatlarını artırdığı konuşulmuştu

Seattle halkı, Amazon’un bölgedeki konut fiyatlarında artışa neden olduğunu düşünüyor. Şirketin kulelerinden dolayı bölgede ev sahibi olmanın maliyetinin arttığını hatta konut fiyatlarının neredeyse ülkenin lüks konumu Manhattan’ı bile geçtiğini düşünen halk duruma tepki gösteriyor. Seattle Belediye Başkanı Bruce Harrell bir haber bülteninde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Harrel, “Şehirdeki işletmelerle, özel ortaklarla birlikte hareket ederek Amazon’un yatırım hedefleriyle paralel olarak yükselen konut satın alma maliyetlerinde ilerleme kaydedebiliriz.” dedi. 

Amazon Yerel Konut Krizine El Attı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı