Borsa Haberleri

Amazon, Yeni Sohbet Robotunu Tanıttı

Amazon, Yeni Sohbet Robotunu Tanıttı
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN) işletmelere yönelik yeni bir sohbet robotu ile büyük kurumsal müşterileri AWS bulut bilişim hizmetine çekmeyi hedefliyor. 

Şirket, yeni sohbet robotuyla kurumsal müşterilerine yapay zekânın çıktılarından kaynaklanabilecek yasal ve itibar zararlarına karşı korumayı teklif ediyor.

Amazon’un dün Las Vegas’ta düzenlediği yıllık bulut bilişim konferansı re:Invent’te duyurduğu Q adlı yeni sohbet robotu, çalışanların önemli belgeleri ve destek taleplerini özetlemelerine ve Slack gibi iletişim uygulamaları üzerinden sohbet etmelerine yardımcı olarak verimliliği desteklemek üzere tasarlandı. Şirket, yazılımın ayrıca işletmelerin kaynak kodunda otomatik olarak değişiklikler yapabildiğini ve geliştirmeyi hızlandırdığını söyledi.

Yeni yazılım, OpenAI’ın ChatGPT’sinin sahneye çıkmasından yaklaşık bir yıl sonra geldi. Şirketlerin üretici yapay zekâ girişimlerine yönelik bir yatırım çılgınlığı başlatan bu teknoloji kapsamında Alphabet (GOOGL) gibi teknoloji devleri de günlük görevlere yardımcı olmak için kullanıcılarla insan benzeri konuşmalar yapabilen kendi sohbet robotlarını tanıtmışlardı.

Amazon Web Services CEO’su Adam Selipsky, Guardrails for Bedrock adı verilen, üretici yapay zekâ uygulamalarında sakıncalı içeriğe karşı yeni bir koruma da duyurdu. Selipsky, bu hizmetin kullanıcıların zararlı içerikleri filtrelemesine olanak tanıdığını söyledi.

Amazon, Yeni Sohbet Robotunu Tanıttı

Güvenlik savunucuları, üretici yapay zekânın insan yaratıcılarının kontrolü dışında çalışabileceği ve giderek daha tehlikeli içerikler oluşturabileceği veya tüm sistemleri gözetim olmadan çalıştırabileceği konusunda bir süredir uyarılarda bulunuyordu. Özellikle de yazılımın X ve Facebook (META) gibi sosyal medya sitelerine etkili – ve ikna edici – içerikler koymasından endişe ediyorlar.

Selipsky, yeni hizmetin müşterilerin kullandıkları üretici yapay zekâ platformlarına uygun gördükleri sınırları koymaları açısından önemli olduğunu söyledi:

Örneğin, bir banka çevrimiçi asistanını yatırım tavsiyesi vermekten kaçınacak şekilde yapılandırabilir. Ya da bir e-ticaret sitesi uygunsuz içeriği önlemek için çevrimiçi asistanının nefret söylemi veya hakaret kullanmamasını sağlayabilir.

Amazon, şirketlere yönelik cazibesinin bir parçası olarak, Q sohbet robotunun işletmelere sınırlamalar sunacağını ve böylece hassas verileri, bunlara erişmemesi gereken çalışanlardan uzak tutabileceğini söyledi. Fiyatlandırma kullanıcı başına yıllık 20 dolardan başlayacak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters