Borsa Haberleri

Amazon, Yapay Zekâ Çipleri için AMD’yi Değerlendiriyor

Haziran 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Yapay Zekâ Çipleri için AMD’yi Değerlendiriyor

Amazon’un (AMZN) bulut bilişim kolu Amazon Web Services (AWS), Advanced Micro Devices’ın (AMD) yapay zekâlı çiplerini kullanmayı düşünüyor. 

Söz konusu açıklama, şirketin rakibi Nvidia’nın (NVDA) domine ettiği yapay zekâ pazarına yönelik stratejisini özetlediği etkinliğinde geldi.

AMD’nin bu yılın sonlarına doğru piyasaya süreceği ve bazı ölçütlere göre Nvidia’nın en iyi ürünlerini geride bırakabilecek yapay zekâ çipinin bazı teknik özelliklerini açıklamasına rağmen, söz konusu çip için amiral gemi niteliğinde bir müşteri açıklamaması hisselerin düşmesine neden oldu.

AWS, AMD’nin yeni MI300 çiplerini bulut hizmetlerinde kullanmak için kamuya açık herhangi bir açıklama yapmamış olsa da, Amazın yetkilisi Dave Brown, AWS’nin bu anlaşmayı değerlendirdiğini söyledi.

Brown, “AWS ve AMD arasında bunun tam olarak nereye varacağı konusunda hala birlikte çalışıyoruz ancak bu ekiplerimizin üzerinde birlikte çalıştığı bir şey.” dedi.

Hala umut var: Henüz ortada kesin bir şey olmamasına rağmen, Brown’a göre AWS’in Nvidia ile çalışmayı reddetmesi AMD için iyi haber olabilir. 

Brown, “Bize geldiler, iş modeline baktık ve çok mantıklı gelmedi,” dedi ve AWS’in kendi sunucularını sıfırdan tasarlamayı tercih ettiğini söyledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters