Borsa Haberleri

Amazon Web Services Almanya’da Engellenebilir

Amazon Web Services Almanya’da Engellenebilir
Google News Icon Takip Et

Amazon’un (AMZN) bulut bilişim birimi Amazon Web Services (AWS), R2 Semiconductor ile girdiği patent kavgası karşısında Almanya’da engellenme riskiyle karşı karşıya. 

Çoğunluk hissesi fon sağlayıcı Dan Loeb’in Third Point Ventures’ına ait olan R2 Semiconductor, Intel (INTC) ile olan mücadelesiyle hemen hemen aynı patent sorunu olduğu için AWS’ye karşı da bir tedbir kararı kazanacağından emin görünüyor. R2, AWS’ye karşı davayı mart ayında açtı ve önümüzdeki yıla kadar bir karar çıkması beklenmiyor.

R2’nin Alman avukatı Bardehle Pagenberg’den Volkmar Henke, geçen hafta verdiği bir röportajda, “Şimdiye kadar burada gerçekten her kararı kazanıyorduk. AWS davası özünde Intel davasıyla aynı. Teknik argümanlar aynı.” dedi. 

Şubat ayında bir Alman mahkemesi, Intel’in çiplerdeki voltaj düzenleme teknolojisiyle ilgili patentini ihlal ettiğini iddia eden R2 lehine karar verdikten sonra bazı Intel çiplerinin satışına karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

İhtiyati tedbir kararı Intel, Dell (DELL) ve HP (HPQ) şirketlerinin R2’nin teknolojisini kullanan herhangi bir çipin satışını, üretimini ya da ithalatını engelliyor.  R2 bugüne kadar Almanya’da ihtiyati tedbir kararını uygulamadı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha