Borsa Haberleri

Amazon, Walmart Rekabetinde Geri Kalmıyor

Ağustos 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Walmart Rekabetinde Geri Kalmıyor

Amazon (AMZN) bazı pazarlarda Prime üyesi olmayan müşterileri için minimum ücretsiz kargo tutarını 25 dolardan 35 dolara yükseltti.

Böylece şirketin ücretsiz kargo için belirlenen 35 dolar seviyesi, Walmart’ın (WMT) Walmart+ abonelik hizmetinde kargo ücreti ödememek için gereken minimum sipariş miktarından geri kalmıyor. 

Amazon sözcüsü Kristina Pressentin, “Tekliflerimizi sürekli olarak değerlendiriyor ve bu değerlendirmelere göre ayarlamalar yapıyoruz.” yorumunu yaptı.

Söz konusu karar, Prime üyesi olmayanları yıllık 139 dolarlık Prime hizmetine kaydolmaya teşvik edebilir. Pressentin, Prime üyelerinin 300 milyondan fazla üründe ücretsiz teslimattan yararlanmaya devam edeceğini ve on milyonlarca ürünün aynı gün veya bir günde ücretsiz olarak teslim edilebileceğini söyledi.

Seattle’lı e-ticaret devi bu yıl bazı maliyetlerini kıstı ve ABD ekonomisinin resesyona girip girmeyeceğini görmek için beklerken kurumsal işe alımları durdurdu.

Seeking Alpha analistlerinden Stanislas Capital, Amazon’un kârlılığa odaklamayı arttırdığı bir ortamda, hisseyi yeterince takdir edilmeyen bir kâr iyileştirme hikâyesi olarak tanımlıyor. 

Amazon, önceki yatırımlardan ve verimlilik girişimlerinden faydalanmak için iyi konumlanmış olarak görülüyor.

🎉 Prime Day Müjdesi

Amazon, Walmart Rekabetinde Geri Kalmıyor

Şirket ayrıca, ekim ayında “Prime Big Deal Days” adında büyük bir alışveriş etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. 

E-ticaret devi, temmuz ve ekim aylarında Prime satış etkinlikleri düzenlediği geçen yılla aynı modeli izliyor. Seattle merkezli şirket, Prime Big Deal Days’in Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, İsveç, ABD ve İngiltere’de gerçekleşeceğini söyledi. 

Hatırlarsan Amazon, temmuz ayındaki Prime Day etkinliğinde rekor satış rakamlarına ulaştı. Tüketiciler, 375 milyondan fazla ürün için tahmini 12,7 milyar dolar harcadı ve Adobe (ADBE) Analytics’e göre bu rakam, bir önceki yıla göre 6,1%’lik bir büyümeyi temsil ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha