Amazon

Amazon ve iRobot, 1,4 Milyarlık Anlaşmadan Vazgeçti

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon ve iRobot, 1,4 Milyarlık Anlaşmadan Vazgeçti

Amazon (AMZN) ve robot elektrikli süpürge üreticisi iRobot (IRBT), ABD ve Avrupalı antitröst otoritelerinden gelen itirazların ardından 1,4 milyar dolarlık birleşme anlaşmasından vazgeçti. 

iRobot maliyetleri azaltmak için önemli bir yeniden yapılanma planı açıkladı ve işgücünün yaklaşık 31%’ini ya da 350 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. Şirket ayrıca kurucusu Colin Angle’ın CEO görevinden istifa ettiğini söyledi.

Amazon ise iRobot için önerdiği 1,4 milyar dolarlık satın alma işleminin Avrupa Birliği’nde yasal olarak onaylanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin antitröst lideri Margrethe Vestager dün yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen soruşturmanın “iRobot’un satın alınmasının Amazon’un iRobot’un rakiplerinin Amazon mağazalarına erişimini kısıtlayarak ya da azaltarak onları devre dışı bırakmasını sağlayacağını” gösterdiğini söyledi.

Vestager ayrıca, Amazon’un rakiplerin görünürlüğünü azaltabileceğini veya iRobot’un rakiplerinin robot elektrikli süpürgelerini Amazon’un pazarında tanıtma ve satma maliyetlerini artırabileceğini de sözlerine ekledi.

Reuters’a konuşan bir kaynak, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun da şirketler anlaşmadan vazgeçtiklerini açıklamadan önce Amazon’un anlaşmasını reddetmeye hazırlandığını söyledi.

Amazon ve iRobot, 1,4 Milyarlık Anlaşmadan Vazgeçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters