Amazon

Amazon ve Hugging Face’den Yapay Zekâ Ortaklığı

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon ve Hugging Face’den Yapay Zekâ Ortaklığı

Amazon’un (AMZN) bulut birimi, şirketin özel bilgi işlem çiplerinde binlerce yapay zekâ modelinin çalıştırılmasını kolaylaştırmak için yapay zekâ girişimi Hugging Face ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Toplam 4,5 milyar dolar değerindeki Hugging Face, yapay zekâ araştırmacıları ve geliştiricilerinin sohbet robotlarını ve diğer yapay zekâ yazılımlarını paylaştıkları bir merkez haline geldi ve diğerlerinin yanı sıra Amazon, Alphabet’in Google’ı (GOOGL) ve Nvidia (NVDA) tarafından destekleniyor. 

Esasen Hugging Face, geliştiricilerin Meta Platforms’un (META) Llama 3’ü gibi açık kaynaklı yapay zekâ modellerini edinmek ve bunlarla çalışmak için gittikleri ana yerdir.

Ancak geliştiriciler açık kaynaklı bir yapay zekâ modelini değiştirdikten sonra genellikle bu modeli bir yazılım parçasını güçlendirmek için kullanmak isterler. Amazon ve Hugging Face’in işbirliği, Inferentia2 adlı özel bir Amazon Web Services (AWS) çipinde bunu mümkün kılacak.

AWS ise daha fazla yapay zekâ geliştiricisini kendi bulut hizmetlerini kullanarak yapay zekâ sunmaları için cezbetmeyi umuyor. Nvidia eğitim modelleri pazarına hakim olsa da AWS, çiplerinin daha sonra bu eğitimli modelleri – çıkarım adı verilen bir süreç – zaman içinde daha düşük maliyetle çalıştırabileceğini savunuyor.

Amazon ve Hugging Face’den Yapay Zekâ Ortaklığı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters