Borsa Haberleri

Amazon Tüketici Harcamalarından Memnun

July 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Amazon Tüketici Harcamalarından Memnun

Amazon (AMZN) yöneticileri, artan enflasyona rağmen tüketici harcamalarının yüksek olduğunu söyledi. Bu haftanın başlarında Walmart (WMT) ve Best Buy (BBY) gibi perakendeciler, ikinci çeyrek ve tüm yıl için kâr beklentilerini düşürdüğünü açıkladı. Söz konusu açıklamanın ardından Amazon, Target (TGT) ve Macy’s (M) dâhil olmak üzere diğer perakende devlerin hisselerinde düşüş gözlemlendi. Amazon CFO’su Brian Olsavsky, geride bıraktığımız üç aylık döneme ilişkin sonuçlarının tartışıldığı bir basın görüşmesinde çeyrek boyunca ve haziran ayında güçlü bir sonuç elde ettiklerini belirtti. Amazon Prime üyeliği kapsamında müşterilerine birtakım avantajlar sunan şirket, önümüzdeki aylara dair iyimser görüşlerini de paylaştı.

Amazon, Cari Çeyrek Satışlarının 125 Milyar Dolar ile 130 Milyar Dolar Arasında Olmasını Bekliyor

Amazon hisseleri bir süre önce diğer perakendeciler tarafından yapılan kâr açıklamalarına bağlı olarak düştü. Ancak perşembe günü Amazon yöneticileri, e-ticaret devinin diğer perakendecilere kıyasla enflasyondan etkilenmediğine dair açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili olarak şirketin CFO’su Olsavsky, “Henüz hiçbir şey görmedik. Çeyrek ve haziran ayı boyunca güçlü sonuçlar elde ettik” dedi. Ayrıca sözlerine stok ve teslimat hızlarının büyük ölçüde normale döndüğünü de ekledi. Amazon, önümüzdeki dönemde satışlarının 125 milyar dolar ile 130 milyar dolar arasında olacağını öngördü. Bu rakamlar sırasıyla 13% ile 17% arasındaki bir büyümeyi temsil ediyor. Refinitiv analistleri ise şirketin 126,4 milyar dolarlık satış yapmasını bekliyor. 

Amazon, Enflasyona Karşı Walmart ve Diğer Perakendecilere Göre Daha Avantajlı Durumda

eMarketer baş analisti Andrew Lipsman, Amazon’un orta ve üst gelirli tüketicilerden talep gördüğünü, Walmart’ın ise enflasyona daha duyarlı olan düşük gelirliler tarafından tercih edildiğini söyledi. DA Davidson Analisti Tom Forte de benzer görüşü dile getirdi ve Amazon’un çekirdek tüketicisinin daha iyi durumda olduğunu belirtti. Amazon Prime sistemiyle müşterilerine avantajlar sunan e-ticaret devi, üyelerin daha sık alışveriş eğilimi gösterdiğini belirtti. Ayrıca enflasyondan dolayı söz konusu üyelerin sayısında azalma olmadığının da altını çizdi. 

Amazon Tüketici Harcamalarından Memnun

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı