Amazon

Amazon, Teknoloji Biriminde Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkaracak

April 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Teknoloji Biriminde Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkaracak

Amazon’un (AMZN) AWS birimi, ana şirketi tarafından yapılan bir dizi işten çıkarmanın bir yenisine imza atarak birkaç yüz satış, pazarlama ve teknoloji çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. 

Bir AWS sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Organizasyonda düzene sokmamız gereken birkaç hedef alan belirledik.” dedi. 

Amazon, geçtiğimiz aylarda Prime Video hizmeti, sağlık hizmetleri ve Alexa sesli asistan birimi gibi bölümlerde yüzlerce personeli işten çıkarmıştı.

Tabii işten çıkarmalar yoluyla maliyetleri kısan tek şirket Amazon değil: Büyük teknoloji şirketleri, son iki yıldaki büyük işten çıkarmaları 2024 yılına kadar uzattı.

Layoffs.fyi adlı takip sitesine göre bu yıl 229 şirkette 57 binden fazla çalışan görevinden çıkarıldı. Amazon ise teknoloji sektörünün pandemi sırasında çok fazla kişiyi işe almasının ardından 2022 ve 2023 yıllarında 27 binden fazla kişiyi işten çıkarmıştı.

Gelişmeyi ilk duyuran haber sitesi The Information’a göre, AWS’nin 60 bin kişilik satış, pazarlama ve küresel hizmetler bölümündeki işten çıkarmalar, muhtemelen satış lideri Matt Garman yönetimindeki geniş çaplı bir yeniden yapılanmanın parçası.

Belirsiz ekonomik görünüm nedeniyle geçen yıl büyümede yavaşlama gören Amazon’un bulut işi, istikrar belirtileri göstererek şirketin şubat ayında üç aylık gelir beklentilerini aşmasına yardımcı oldu.

Yine de, dünyanın en büyük bulut sağlayıcısı olarak konumu, ChatGPT üreticisi OpenAI’a yaptığı yatırımla üretici yapay zekâdan para kazanma yarışında erken bir liderlik elde eden rakibi Microsoft (MSFT) tarafından zorlanıyor.

Amazon, Teknoloji Biriminde Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkaracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters