Amazon

Amazon, Tayvan’da Altyapı Bölgesi Kuracak

Amazon, Tayvan’da Altyapı Bölgesi Kuracak
Google News Icon Takip Et

ABD’li teknoloji devi Amazon’un (AMZN) bulut bilişim birimi Amazon Web Services, Asya-Pasifik bölgesindeki “bulut hizmetlerine yönelik yüksek talebi” karşılamak amacıyla 2025 yılı başlarında Tayvan’da bir altyapı bölgesi açacağını duyurdu.

AWS’nin altyapı hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Prasad Kalyanaraman yaptığı açıklamada, Tayvan’daki yeni AWS bölgesinin firmaların buluttan ve “bilgi işlem, depolama, veritabanları, analitik, makine öğrenimi ve yapay zekâ gibi AWS teknolojilerinden” faydalanmalarnı sağlayacağını söyledi.

Şirket, yeni bölgenin lansman sırasında üç kullanılabilirlik bölgesinden oluşacağını ve AWS’nin dünya çapında 33 coğrafi bölgedeki mevcut 105 kullanılabilirlik bölgesine ekleneceğini söyledi. Kullanılabilirlik bölgesi, bağımsız güç, soğutma ve fiziksel güvenliğe sahip bir veya daha fazla veri merkezinin bulunduğu izole edilmiş ve coğrafi olarak ayrı bir konum olarak biliniyor.

Açıklamaya göre bulut hizmet sağlayıcısı, önümüzdeki 15 yıl içinde Tayvan’a milyarlarca dolar yatıracak.

Bu son hamle, AWS’nin Singapur’daki bulut altyapısını ve hizmetlerini büyütmek için önümüzdeki beş yıl içinde bu ülkeye 9 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıklamasından bir ay sonra geldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC