Borsa Haberleri

Amazon, SpaceX’e Rakip mi Oluyor?

Ekim 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, SpaceX’e Rakip mi Oluyor?

●    Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Amazon (AMZN), planlanan uzay-internet takımyıldızı için ilk iki prototip uydusunu Boeing (BA)-Lockheed (LMT) ortak girişimi olan United Launch Alliance’ın yeni roketini kullanarak 2023 yılı başlarında fırlatacak.

● İki Amazon uydusunu bu yıl sonlarında fırlatması hedeflenen roket fırlatma startup şirketi ABL Space Systems’ın roket geliştirme sürecindeki gecikmeleri, Amazon’u ikincil uydu yükü olarak ULA’nın yeni Vulcan roketine yönelmeye itti.

● Yeni bir roketin Elon Musk’ın SpaceX fırlatıcılarıyla rekabet ederek ilk yörünge uçuşunu yapacağı bu misyonun, 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

● Prototip uydular, dünyanın uzak bölgelerine geniş bantlı internet sağlamak üzere tasarlanan 3.236 adet alçak yörünge uydusundan oluşan planlı bir takımyıldız olan Amazon’un Kuiper ağı kapsamında fırlatılacak ilk uydular olacak.

● Şirket, çok sayıda ülkedeki müşterilerine halihazırda internet bağlantısı sunmakta olan SpaceX’in hızla büyüyen Starlink ağına yetişmek için projeye 10 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi.

● Amazon, ilk işlevsel uyduların ne zaman fırlatılacağına ilişkin bir açıklama yapmadı. ABD iletişim düzenleyicileri, şirketin takımyıldızın yarısını 2026 yılına kadar dağıtmasını şart koşuyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti