Amazon

Amazon, Robotik ve Yapay Zekâyı Birleştiren Girişimlere Yatırım Yapacak

Şubat 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Amazon, Robotik ve Yapay Zekâyı Birleştiren Girişimlere Yatırım Yapacak

Amazon’un (AMZN) 1 milyar dolarlık endüstriyel inovasyon fonu, e-ticaret devi lojistik ağında verimliliği artırmaya çalışırken yapay zekâ ve robot teknolojilerini birleştiren şirketlere yatırımlarını artıracak.

2022’de kurulan kurumsal girişim sermayesi kolunun başkanı Franziska Bossart, Financial Times’a verdiği demeçte, “üretici yapay zekânın robotik ve otomasyon için çok şey vaat ettiğini” ve şirketin “bu yıl odaklanacağı” bir alan olduğunu söyledi. Bossart, fonun yatırım hızının 2024’te kesinlikle artacağını da sözlerine ekledi. 

Fon ilk yatırımını geçen yıl, ayrıntıları açıklanmayan bir yapay zekâ şirketine yaptıktan sonra insanlarla birlikte çalışmak için sensörler kullanan bir robotik kol geliştiren Mantis Robotics de dahil olmak üzere şimdiye kadar toplam 12 yatırım yaptı. 

Fonun üretici yapay zekâ gruplarına yeni yatırım arayışı, büyük teknoloji şirketlerinin saniyeler içinde insan benzeri metin, görüntü ve kod üretebilen bu teknolojiyi geliştirmek için milyarlar akıttığı bir döneme denk geliyor.

Hatırlarsan, Microsoft (MSFT), ChatGPT üreticisinin teknolojisini Office üretkenlik uygulamaları paketine ve Bing arama motoruna dahil ederek OpenAI’a 13 milyar dolara kadar yatırım tahahhütünde bulunmuştu. Şirket, bu hafta başında da Fransız yapay zekâ startup’ı Mistral’e yatırım yaptığını duyurdu. 

İnovasyon fonundan ayrı olarak, üretici yapay zekâ startup’ı Anthropic’e 4 milyar dolara kadar taahhütte bulunan Amazon, daha önce de robotik alanında yenilikler yapmıştı: 2022 yılında şirket, Avrupa’daki depolarında endüstriyel robotik ve sıralama sistemlerini içeren teknolojilere 400 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığını açıklamıştı. Operasyon ağı genelinde 750 bin mobil robot kullanılıyor. 

Bossart, Amazon fonunun bu yıl odak noktasını genişleteceğini ve bu kapsamda paketlerin müşterilere ulaştığı son kilometre teslimatlarında yer alan şirketlere, coğrafi olarak ve daha ileri aşamadaki şirketlere yatırım yapmayı hedeflediğini söyledi. 

Depoların ve lojistiğin otomasyonuna odaklanmanın insanları bu işlerden tamamen çıkarmakla ilgili olmadığını ancak daha fazla robot ve otomatik araç tekrarlayan veya tehlikeli görevleri üstlendikçe “işlerde bir kayma” ile sonuçlanacağını söyleyen Bossart, “Tüm insanların yerini makinelere emanet etmekten çok uzağız.” dedi.

Amazon’un otomasyonu artırmak için yapay zekâyı kullanma çabası, şirketin dünya çapındaki binlerce teslimat ve depo çalışanı arasında endişe yaratabilirken, yatırım kolunun bu yıl daha fazla sermaye dağıtacağını açıklaması teknoloji startup’larını sevindiren bir gelişme.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times