Amazon

Amazon Prime’ın Reklamlı Aboneliği: Daha İyi Programlar, Daha Fazla Kâr

Amazon Prime’ın Reklamlı Aboneliği: Daha İyi Programlar, Daha Fazla Kâr
Google News Icon Takip Et

Amazon’un (AMZN) hızla büyüyen reklamcılık işinin bir sonraki adımı, şirketin yayın platformu Prime Video’dan geçiyor. Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Prime Video’nun reklamlı abonelik katmanının devreye girmesi, – ki bu rakipleri tarafından da sunulan bir hizmet – şirketin kârlılığını artırma isteğinin altını çiziyor. 

Amazon’un Prime Video ve MGM Studios bölümlerinde yüzlerce kişiyi işten çıkarmasından sadece haftalar sonra, reklamlı abonelikler 29 Ocak’ta resmen kullanıma sunuldu. 

Ancak reklam katmanlarını daha düşük maliyetli seçenekler olarak sunan Netflix (NFLX) ve Disney+’ın (DIS) aksine Amazon, reklam katmanını tüm Prime Video kullanıcıları için standart hale getirdi ve reklamsız sürüme erişim için ayda ekstra 2,99 dolar ücret alıyor. Sosyal medyada bu durumdan hoşnutsuzluk duyan kullanıcılar, daha önce ücretsiz olarak izledikleri bir şey için para ödemeye zorlanmanın haksızlık olduğunu söylüyor.

Bu argümanın diğer tarafı ise, reklamlardan elde edilen ekstra gelirin Amazon’un ilgi çekici şovlar, filmler ve canlı sporlar için harcayacağı ek fona gideceği gerçeği. Bu da yayın hizmetini – ve buna bağlı olarak hızlı kargo gibi diğer avantajları da içeren Prime aboneliğinin tamamını – müşteriler için daha cazip bir teklif haline getiriyor. Prime’ın aylık ücreti şu an 14,99 dolar ya da yıllık ücreti 139 dolar seviyesinde.

Yakın vadede hem reklam gelirleri hem de işten çıkarmaların, uzun süredir para kaybettiren bir girişim olarak görülen video işinin karlılığını artırması bekleniyor. Birlikte ele alındığında, Prime Video hamleleri, kârlı bulut birimi Amazon Web Services’taki (AWS) büyümenin artması ve geniş e-ticaret operasyonundaki marjların iyileşmesinin yanı sıra şirketin genel görünümünü aydınlatmaya devam ediyor.

Amazon CEO’su Andy Jassy bu ayın başlarında yaptığı dördüncü çeyrek bilanço açıklamasında “Prime Video’nun kendi başına büyük ve kârlı bir iş olabileceğine ve Prime üyeleri için cazip özel içeriklere yatırım yapmaya devam edeceğimize olan inancımız artıyor.” demişti.

Amazon Prime’ın Reklamlı Aboneliği: Daha İyi Programlar, Daha Fazla Kâr

Reklamlı abonelik katmanı bu hedef için önemli bir faktör olacak gibi görünüyor. Reklamlardan vazgeçmek için aylık ücret ödemek isteyen kullanıcılar için bu, abonelik gelirine akacak ve bu segmenti artıracaktır.

Daha da önemlisi, Amazon’un dördüncü çeyrekte yıllık bazda 26%’lık bir artışla 14,65 milyar dolar gelir elde ettiği, giderek önem kazanan reklam hizmetleri segmentinin büyümesini de destekleyecek. Bu rakam, şirket genelindeki satışların yaklaşık 14%’ünü oluşturdu ve bir önceki yıl bu oran 12,4%’tü.

Reklamlar, Amazon ve Walmart (WMT) ve market zinciri Kroger (KR) gibi diğer büyük perakendeciler için giderek daha önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Bir perakendecinin internet sitesinde reklam göstermek – Amazon.com’da sponsorlu bir ürün gibi – belki de en iyi örneklerden biri.

Ancak şirketler “perakende medya ağları” olarak bilinen dijital reklam işlerini güçlendirmek için başka adımlar da atıyor. Örneğin Walmart, reklam işini büyütmeye yardımcı olmak için televizyon üreticisi Vizio’yu (VZIO) 2,3 milyar dolara satın almak üzere bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Insider Intelligence perakende ve e-ticaret analisti olan Sky Canaves, Prime Video’nun yeni reklam katmanının “Amazon’un perakende medya ağı için rekabete kıyasla büyük bir farklılaştırıcı faktör” olması gerektiğini söyledi. Canaves, Amazon’un “önemli bir içerik işine sahip olan tek perakendeci” olduğunu belirtti. 

Bu da Amazon’a, Prime Video programları sırasında reklam göstermek isteyen reklamverenler için kullanabileceği Prime üyelerinden ilk elden müşteri verileri sağlıyor.

Buna karşılık, Walmart’ın Prime’a rakip olan Walmart+ adlı abonelik hizmeti, Paramount Global’ın (PARA) Paramount+’ını üyelerine bir yayın hizmeti sunduğu bir ortaklığa dayanıyor.

Walmart’ın Vizio’ya – ve onun reklam satan SmartCast işletim sistemine – sahip olması, Walmart’a alışveriş yapanlar hakkında sahip olduğu veriler için bağlantılı TV pazarında yeni bir yol açacak.

Insider Intelligence’ın verilerine göre Amazon halihazırda kategorideki reklam dolarlarının yaklaşık 75%’ini elinde bulunduran baskın perakende medya ağı konumunda. 

E-ticaret devi, yayın tarafında büyüme için çok daha fazla alan olduğuna inanıyor. Jassy, dördüncü çeyrek bilançosunda “Henüz erken olsa da, televizyon yayını reklamcılığı hızla büyümeye devam ediyor.” dedi. 

Canaves, 2024 yılında bağlantılı TV reklam harcamalarının – yayın içeriği içinde görünen bir reklam türü – toplam 30,1 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Amazon’un reklam katmanını duyurmasından birkaç ay önce yayınladığı bir önceki tahmini ise 29,3 milyar dolardı.

TD Cowen analistleri geçen ay müşterilerine gönderdikleri bir notta, 54 üst düzey ABD’li reklam alıcısına anket yaptıklarını ve 70%’inin Prime Video’ya reklam yerleştirmekle ilgilendiğini tespit ettiklerini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC