Amazon

Amazon Prime Day Başladı: Tüketici Talebi Ne Durumda?

Amazon Prime Day Başladı: Tüketici Talebi Ne Durumda?
Google News Icon Takip Et

Amazon’un (AMZN) iki gün sürecek yıllık indirim etkinliği Prime Day başladı. Şirket, bu yılki Prime Day satışlarında yüksek beklentilere sahip ancak bazı analistler ekonominin tüketici talebi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini düşünüyor. 

Yılın alışveriş alışkanlıklarının erken bir göstergesi olan yıllık yaz promosyonu, günleri ülkenin en büyük online perakendecisi için çok önemli bir anda geliyor. Son çeyrek dönemlerde Amazon’un çevrimiçi mağazasındaki büyüme oranı düştü, bulut bilişim hizmetleri işi soğudu ve şirket binlerce kişiyi işten çıkardı.

Insider Intelligence analisti Andrew Lipsman, “Amazon’un işi için bir momentuma ihtiyacı var. Prime Day, tüketicilerin cüzdanlarını perakende alışveriş için açmaya hazır olup olmadığını gösterecek.” diyor. 

Amazon’un toplam gelir büyümesi, son altı çeyrek dönemde 10%’un altında seyrediyor ancak bundan önceki yıllarda şirket gelirlerini 25% artırıyordu. 

Insider Intelligence, Amazon’un bu yılki ABD Prime Day satışlarını geçen yıla göre 11% artırarak 8 milyar dolara taşımasını bekliyor. Öte yandan benzer dönemlerde kendi indirim promosyonlarını uygulayan rakip Walmart (WMT) ve Target’ın (TGT) satışlarında birlikte toplam 5,45 milyar dolara ulaşacağını öngörülüyor. 

Öte yandan ekonomistler ve yatırımcılar, halen yüksek seyreden enflasyon ve ekonomik belirsizliğin talebi nasıl etkilediğiyle ilgileniyor. 

Amazon’un bu etkinliği genellikle tatil sezonunun gücünü öngörmeye yardımcı oluyor. Geçen yıl Amazon’un ABD Prime Day satışları 10%’un biraz altında artış gösterdi. Insider Intelligence’a göre, o dönemin tatil sezonunda toplam e-ticaret satışları 9% yükseldi.

JPMorgan analisti Doug Anmuth haziran ayında “Makro rüzgarlar tüketici harcamaları üzerinde baskı yaratmaya devam edecek.” demişti 

Anmuth, ayrıca Prime Day etkinliğinin Amazon’un Prime hizmetine abone kazanması için de önemli bir araç olduğunu yazdı. Banka, 2021’de yaklaşık 200 milyon olan Prime üye sayısının yıl sonuna kadar neredeyse 300 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal