Borsa Haberleri

Amazon Prime Day Başladı ama Target’ın Sorunları Devam Ediyor

Temmuz 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Amazon Prime Day Başladı ama Target’ın Sorunları Devam Ediyor

Amazon’un (AMZN) yıllık indirim etkinliği Prime Day başladı ve bu hafta aynı zamanda Target’ın (TGT) Circle Haftası. Yani müşteriler için bolca indirim var ancak asıl soru, insanların istedikleri şeyleri mi yoksa ihtiyaçları olan şeyleri mi satın alacakları. Ve tabii bunun perakendenin öne çıkan şirketlerini nasıl etkileyeceği…

Birincisi, ihtiyaçtan ziyade eğlenceyi tercih etme eğiliminde olan Target satışları için bu iyi bir haber olabilir ancak şirketin kârları için aynı durum geçerli olmayabilir. Bu da Target hisseleri için bir sorun demek.

Bunun sebebine gelirsek… Yıla cansız bir başlangıç yapan Target için satışların artması trafiğin canlanmasına yardımcı olabilir ve bazı yatırımcılar, isteğe bağlı ürünlere olan talebin azalmasından zarar gören şirket için tam olarak bunu umuyor olabilir.

Ancak bu, perakendeci için bir tür bir ikilemi temsil ediyor: Target müşterilerin dikkatini yalnızca indirimlerle çekebilirse, kâr hedeflerine ulaşamayabilir.

Target’ın kârları bir süredir baskı altındaydı ve bu durum son aylarda mağaza hırsızlığındaki artış ve öğrenci kredisi ödemelerinin geri dönmesi gibi ana müşterilerinin bütçelerini daraltan faktörlerle daha da kötüleşti. 

TD Cowen analisti Oliver Chen’e göre bu baskılar da “2023 mali yılında kârlılık hedeflerini kaçırma ihtimalini artırıyor.

Şirketin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 200 dolardan 166 dolara indirin Chen, analistlerin ortalama olarak Target’ın geçen yıl 3,5% düzeyindeki faaliyet kârının bu mali yılda 4,9%’a yükseleceğini öngördüklerini belirtiyor.

Ancak Chen’e göre Target’ın faaliyet kârı bu öngörünün altında kalarak 4,7%’ye gerileyebilir. Şirketin tüm yıl için hisse başına kâr tahmini olan 7,83 dolar da ortalama analist tahmini olan 8,25 doların altında. 

Chen, Target’ın kârlılığındaki toparlanmaya karşı birden fazla faktörün etkili olduğunu düşünüyor; zira tüketiciler mallar yerine deneyimlere ve gıda gibi daha düşük marjlı temel ihtiyaçlara öncelik veriyor. 

Ayrıca Amazon ve Walmart (WMT) gibi rakiplerin bu haftaki geniş kapsamlı indirimleri sırasında sergilenen “sert fiyat rekabeti” de bir başka engel. 

Target için endişelenen tek kişi tabii ki Chen değil. Analistlerin, şirket hisselerine yönelik 12 aylık ortalama hedef fiyatları son bir yılda 13 dolar düşüşle 171 dolara geriledi. 

Buna rağmen Chen yine de umudunu kaybetmemiş. Target’ın daha sağlıklı bir tüketici ve hafifleyen enflasyonla eş zamanlı olarak keyfi harcamalardaki artışın, şirketin nihayetinde pandemi öncesi beş yıllık ortalama 2% ila 3% karşılaştırılabilir satış büyümesine ve 6,2%’lik faaliyet kârına geri dönebileceğini düşünüyor ve şirketin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu koruyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s