Borsa Haberleri

Amazon, One Medical’i Satın Alıyor

July 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, One Medical’i Satın Alıyor

Amazon (AMZN), temel sağlık hizmetleri sağlayıcısı One Medical’i hisse başına 18 dolar üzerinden toplamda 3,9 milyar dolara satın alıyor. 2020’de halka arz edilen One Medical, abonelik tabanlı sistemiyle hastalara günün her saatinde uzaktan hizmet erişimi sağlıyor. Sağlık alanındaki çalışmalarına hız veren e-ticaret devi, bir nevi tele-sağlık hizmeti sunacak. 

Amazon Sağlık Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Neil Lindsay, atılan adımların insanların randevu alma şeklini ve doktor muayenesi deneyimini iyileştirmesini hedeflediğini söyledi. One Medical CEO’su Amir Dan Rubin ise satın almayla ilgili olarak “Sağlık hizmeti deneyimini daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hâle getirebilmek için muazzam bir fırsat.” dedi. Anlaşmanın ardından her iki tarafın hisselerinde de artış gözlemlendi.

One Medical 2020 Yılında Halka Açıldı

Abonelik üzerinden hastalara 7/24 hizmet veren One Medical, 2020’de hisselerini halka arz etti. Tele-sağlık şirketi son çeyrek sonuçlarına göre 25 pazarda 188 tıbbi ofisi denetleyecek şekilde büyüdü ve 767.000 üyeye ulaştı. One Medical, ilk çeyrekte ise 254,1 milyon dolarlık gelir üzerinden 90,9 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Şirketin temel bakım hizmetlerini yürüten 1Life Healthcare’in hisseleri 69% artarak piyasaları satın alma fiyatının hemen altında kapattı. Amazon hisseleri ise perşembe gününü 1,5% artış oranıyla tamamladı. 

Anlaşma Randevu Alma ve Muayene Deneyimini İyileştirmeyi Hedefliyor

Amazon sağlık alanında attığı adımlara bir yenisini ekledi ve One Medical’i satın almaya karar verdi. 2018’de PilPack’i 750 milyon dolarla satın alarak kendi çevrim içi eczanesini kuran e-ticaret devi, son anlaşmasıyla birlikte sağlık alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini gösterdi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan şirket yetkilileri, önümüzdeki dönemde insanların randevu alma ve doktor muayenesi deneyimlerini iyileştirme yönünde çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 

Amazon, One Medical’i Satın Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı