Amazon

Amazon, Nvidia Siparişlerini Değiştirdi

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Nvidia Siparişlerini Değiştirdi

Amazon’un (AMZN) bulut bilişim kolu Amazon Web Services (AWS), yatırımcıların 2,3 trilyon dolarlık çip üreticisinin ürün döngüleri arasındaki talep düşüşünden endişe etmeleri nedeniyle, daha güçlü yeni bir modeli beklemek üzere Nvidia’nın (NVDA) en gelişmiş “süper çip” siparişlerini durdurdu.

Silikon Vadisi merkezli yarı iletken üreticisi, selefi Hopper’ın müşterilere teslim edilmeye başlamasından ancak bir yıl sonra, mart ayında Blackwell olarak adlandırılan yeni nesil işlemcileri tanıttı. 

Nvidia CEO’su Jensen Huang, yeni ürünlerin OpenAI’ın ChatGPT’sinin arkasındaki teknoloji olan büyük dil modellerini eğitebilecek düzeyden iki kat daha güçlü olacağını söyledi.

Dünyanın en büyük bulut bilişim sağlayıcısı AWS The Financial Times’a verdiği demeçte, Nvidia’nın ağustos ayında piyasaya sürülen Grace Hopper süper çipine yönelik önceki siparişlerini “tamamen değiştirdiğini” ve bunları halefi Grace Blackwell ile değiştirdiğini söyledi.

Şirket, “Grace Hopper ile Grace Blackwell arasındaki zaman aralığının küçük olduğu” göz önüne alındığında bu hamlenin “mantıklı” olduğunu söyledi.

Amazon, Nvidia Siparişlerini Değiştirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times