Borsa Haberleri

Amazon, iRobot’u Satın Alacak

August 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, iRobot’u Satın Alacak

Amazon (AMZN), Roomba elektrikli süpürgelerinin üreticisi iRobot (IRBT)’u yaklaşık 1,7 milyar dolara satın alacak. Söz konusu anlaşmayla Amazon’un robot süpürge alandaki çalışmaları hız kazanacak. Teknoloji devi, geçen yıl Alexa isimli bir dijital asistana sahip iddialı Astro ev robotunu piyasaya sürmüştü. Amazon’daki donanım cihazlarından sorumlu olan Dave Limp, “Müşterilerin hayatını daha kolay ve keyifli hâle getirecek yollar için iRobot ekibiyle çalışmaktan heyecan duyuyorum.” dedi. iRobot bir süredir pandemi döneminde artan talebe bağlı oluşan tedarik zincirindeki sorunlarla mücadele etmeye çalışıyordu. Satın alma anlaşmasının ardından Amazon hisseleri düşerken iRobot hisseleri arttı.

iRobot, Yaklaşık 140 Çalışanını İşten Çıkaracağını Söyledi

Elektrikli süpürge üreticisi iRobot, 2002 yılında piyasaya sürdüğü ve yoğun ilgi gören Roomba modeliyle tanınıyor. Bununla birlikte şirketin robotik paspas ve havuz temizleyici gibi ürünleri de bulunuyor. Amazon, robot üreticisini bir dizi ters rüzgarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde satın alıyor. iRobot, dünyanın farklı bölgelerinden gelen beklenmeyen sipariş düşüşleri nedeniyle bir önceki yıla göre ikinci çeyrekte 30%’luk bir gelir düşüşü kaydetti. Şirket pandemi dönemindeki talep artışından kaynaklanan tedarik zincirini sorunlarından da zarar gördü. Üretici, artan maliyetler ve düşen gelirlere bağlı olarak 140 çalışanını yani ekibinin 10%’unu işten çıkaracağını söyledi. 

Amazon, iRobot’u Hisse Başına 61 Dolar Karşılığında Alıyor

Amazon, elektrikli süpürge üreticisini hisse başına 61 dolar; toplamda 1,7 milyar dolarlık nakit ödeme karşılığında satın alıyor. Söz konusu anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan Amazon Donanım Cihazları Şefi Dave Limp, müşterilerin iRobot ürünlerini sevdiğini belirtti. Ayrıca sözlerine iRobot ekibiyle çalışmaktan mutluluk duyacağını da ekledi. Anlaşma tamamlandıktan sonra iRobot CEO’su Colin Angle şirketi yönetmeye devam edecek. Satın alma anlaşmasını duyurulmasının ardından Amazon hisseleri 1% düştü. iRobot hisseleri ise günü 19%’luk bir atışla kapattı.

Amazon, iRobot’u Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı