Borsa Haberleri

Amazon, FTC’nin Antitröst Davasıyla Karşı Karşıya: Hisse Kötü Etkilenir Mi?

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, FTC’nin Antitröst Davasıyla Karşı Karşıya: Hisse Kötü Etkilenir Mi?

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dün Amazon’a (AMZN) karşı uzun zamandır beklenen bir antitröst davası açtı. Komisyon, e-ticaret devini internetin en kazançlı bölümlerini tekelleştirmekle suçlarken, mahkemeden şirketi varlıklarını satmaya zorlamayı düşünmesini istedi.

FTC, 1994 yılında bir garajda kurulan ve bugün 1,3 trilyon dolar değerinde bir şirkete dönüşen Amazon’u, çevrimiçi pazarındaki satıcıların ürünleri diğer platformlarda daha ucuza sunma çabalarıyla mücadele etmekle suçladı. FTC, Amazon’un satıcıları kendi depolarını ve teslimat hizmetlerini kullanmaya zorlayarak tüketiciler ve satıcılar için maliyetleri şişirdiğini öne sürüyor.

Dava, Amazon ve diğer teknoloji devlerinin arama, sosyal medya ve online perakendecilik alanlarındaki hâkimiyetlerini kötüye kullanarak internetin en kârlı yönlerinin bekçisi haline geldiklerine dair yıllardır süren şikayetlerin ardından bekleniyordu.

Toplam 17 eyalet başsavcısının katıldığı dava, Alphabet’in (GOOGL) Google’ı ve Meta Platforms’un (META) Facebook’u aleyhine açılan dört yıllık soruşturma ve federal davaları izledi.

FTC, mahkemeden Amazon’un hukuka aykırı davranışını durdurması için kalıcı bir tedbir kararı çıkarmasını istedi. “Amazon’un yasadışı davranışlarına son vermesini, Amazon’un tekelci kontrolünü gevşetmesini, Amazon’u yasadışı uygulamalarının meyvelerinden mahrum bırakmasını ve kaybedilen rekabet vaadini geri getirmesini” isteyen FTC şikayetinde, “Kontrol edilmediği takdirde, Amazon tekel gücünü korumak için yasadışı davranışlarına devam edecektir.” denildi.

Dava açıklanmadan önce 3,2% düşüşte olan Amazon hisseleri, dünü 4% ekside tamamladı. Bazı yatırımcılar davanın olumlu sonuçlanacağını düşünüyor. Ancak Great Hill Capital Başkanı Thomas Hayes’e göre yatırımcılar için iki senaryo da faydalı olabilir:

Her iki durumda da hissedarlar kazanacak. FTC statükosunu kaybederse ve şirket dağılırsa, AWS bulut segmenti çok yüksek bir katsayıya sahip olacağından parçaların toplamı bütünden daha büyüktür. Analistler bunu yakında anlayacaktır.

Amazon, FTC’nin Antitröst Davasıyla Karşı Karşıya: Hisse Kötü Etkilenir Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters