Amazon

Amazon, Dow’da Walgreens’in Yerini Alacak

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Dow’da Walgreens’in Yerini Alacak

S&P Dow Jones Indices, Amazon’un (AMZN) önümüzdeki haftadan itibaren Walgreens Boots Alliance’ın (WBA) yerini alarak Dow Jones endeksine katılacağını açıkladı. 

Duyurunun ardından Amazon hisseleri dün kapanış sonrası işlemlerde 1,3% yükselirken, Walgreens 3% geriledi. Walgreens, 2018’de General Electric’in (GE) yerini alarak Dow’a katılmıştı. 

S&P Dow Jones Indices’in haber bülteninde, Amazon’un endekse eklenmesinin Dow’daki diğer alanların yanı sıra tüketici perakende erişimini de artıracağı ve bu hamlenin Walmart’ın (WMT) hisselerini bölme kararından kaynaklandığı belirtildi.

Geçmişi 1896 yılına uzanan Dow, perakende yatırımcılar tarafından yaygın olarak takip edilen ve ABD hisse piyasasının önemli bir yansıması olarak görülen bir endeks. Dow, her bir şirketin genel piyasa değerine göre değil, bileşenlerinin hisse fiyatlarına göre ağırlıklandırılır.

Seattle merkezli Amazon, online perakende sektörüne hakim olmasının yanı sıra bulut bilişim, eğlence ve diğer sektörlerde de önemli bir oyuncu.

LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, “Amazon neredeyse melez bir isim. Farklı kategorilere giren şirketlerden biri ve birçok yönden Dow’un ABD genelinde ticareti temsil etmesi açısından neyi temsil ettiğini örnekliyor.” diyor. 

Söz konusu değişiklik, haftaya pazartesi günü işlemlerin açılmasıyla birlikte yürürlüğe girecek.

Walmart, Dow’un bir parçası olmaya devam edecek ancak bu cuma piyasa kapanışından sonra yürürlüğe girecek olan 3’e 1 hisse bölünmesi, perakendecinin endeksteki ağırlığını azaltacak.

Amazon duyurusunun yanı sıra S&P Dow Jones Indices, Uber Technologies’in (UBER), JetBlue Airways (JBLU) yerini alarak Dow Jones Transportation Average endeksine katılacağını açıkladı. 

Amazon’un Dow’a katılımı, Salesforce (CRM), Amgen (AMGN) ve Honeywell International’ın (HON), Exxon Mobil (XOM), Pfizer (PFE) ve Raytheon Technologies’in yerini aldığı 2020 yılından bu yana ilk kez endekse yeni bir ismin katılımına işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti