Bültenler

Amazon Bilançosuyla Borsalar Ağırlıklı Artıda

October 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon Bilançosuyla Borsalar Ağırlıklı Artıda

Borsalar Amazon’un (AMZN) güçlü üçüncü çeyrek sonuçlarından destek bularak bu haftaki sert kayıplarının bir kısmını telafi etmeye çalışıyor. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,19% gerilerken, S&P 500 0,15% ve Nasdaq 0,85% yükseldi.  

📍 Ne Oldu?

Günün önemli bilançoları arasında yer alan Amazon, e-ticaret devinin üçüncü çeyrekte analistlerin gelir ve kâr beklentilerini aşmasının ardından değer kazandı. Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi diğer mega hisseler de piyasa öncesi yükselişte Amazon’u takip etti.

Ancak Ford Motor (F), şirketin üçüncü çeyrek bilanço beklentilerini kaçırması ve UAW grevini gerekçe göstererek 2023 beklentilerini aşağı çekmesinin ardından geriledi.

Bilançolar dışında yatırımcılar tarafından yakından takip edilen bir diğer gündem de eylül ayı kişisel tüketim harcamaları verisi oldu. Çekirdek temel enflasyon ölçütü, eylül ayında 0,3% ve yıllık bazda 3,7% artarak ekonomistlerin tahminleriyle eşleşti. Tüketici harcamaları ise 0,7% artarak 0,5%’lik tahminleri aştı. 

👀 Ne Dediler? 

Wall Street, S&P 500 ve Nasdaq’ın dün 1%’im fazla değer kaybettiği ve Nasdaq’ın düzeltme bölgesinin derinliklerine düştüğü zorlu bir seanstan çıkıyor. 

Bu kayıplar, endeksleri sert haftalık kayıplar yoluna soktu. Dow ve S&P 500 bu hafta sırasıyla 1% ve 2% değer kaybetti. Nasdaq ise bu süre zarfında 3% düştü.

BNY Mellon Investment Management ABD makro başkanı Sonia Meskin’e göre, piyasayı yılsonu rallisinden ziyade daha fazla düşüş bekliyor olabilir. Meskin, “Hisseler konusunda aslında biraz daha az iyimseriz. S&P için yıl sonu 4.000 civarı temel beklentimiz.” dedi. 

📊 Hisse Hareketleri

Intel (INTC) hisseleri, şirketin Wall Street beklentilerinin üzerinde gelen gelir ve kâr rakamları ile yükselttiği 2023 tahminlerinin ardından 10%’un üzerinde yükseldi.

Enphase Energy (ENPH) hayal kırıklığına uğratan dördüncü çeyrek tahminleri ve karışık bilançosuyla 13% geriledi.

Amazon Bilançosuyla Borsalar Ağırlıklı Artıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC