Borsa Haberleri

Amazon Bilanço Beklentileri: Tüm Gözler AWS Büyümesi ve Öngörülerde

February 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon Bilanço Beklentileri: Tüm Gözler AWS Büyümesi ve Öngörülerde

Amazon (AMZN) 4. çeyrek bilançosunu bugün piyasa kapanışı sonrasında açıklamayı planlıyor.

● Konsensüs hisse başına kazanç tahmini 0,17 dolar (yıl bazında -99,4%) iken konsensüs gelir tahmini 145,76 milyar dolar (yıl bazında +6,1).

● Son 3 ay içinde hisse başına kazanç tahminlerinde 1 kez yukarı yönlü, 17 kez aşağı yönlü revizyon yapıldı. Gelir tahminlerinde ise 9 kez yukarı yönlü, 17 kez aşağı yönlü revizyon gerçekleştirildi.

● Yatırımcılar şirketin AWS (Amazon Bulut Hizmetleri) segmentine odaklanacak. Microsoft (MSFT)’un bulut segmentindeki büyüme konusunda yaptığı temkinli tahminler, kurumsal harcamalara ilişkin bazı içgörüler verdi.

● Örneğin MKM Partners, Amazon bilançosunun açıklanmasından bir hafta önce Microsoft’tan gelen bilançoyu göz önüne alarak AWS büyüme tahminlerini düşürdü.

● Bilanço açıklaması öncesinde BofA Securities, Azure bulut platformundaki büyüme yavaşlamasına ilişkin olarak Microsoft’un yaptığı yorumlarda makroekonomik ortamın daha da zorlaşacağının öne çıktığını da kaydetti. Tüm sektörün hızı kesilirken, AWS büyümesi için beklenenden daha büyük bir yavaşlama olacağı tahmin ediliyor.

● Hacim/kullanım düşüşü, start-up/SaaS/internet şirketleri için finansmanın azalması ve diğer müşteri talep faktörlerinden dolayı 2023 ortalarına kadar bir gelir baskısı bekleyenler kervanına Oppenheimer da katıldı.

● Son 1 yılda Amazon, hisse başına kazanç tahminlerini 100%, gelir tahminlerini ise 75% aştı.

Amazon Bilanço Beklentileri: Tüm Gözler AWS Büyümesi ve Öngörülerde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha