Amazon

Amazon, Avrupa’nın 5G Ağlarına Doğru Genişliyor

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Avrupa’nın 5G Ağlarına Doğru Genişliyor

Amazon (AMZN), küresel telekom pazarına girmek için cesur bir hamle olarak değerlendirilen bir anlaşmayla, Telefonica Almanya’nın (TEF) bir milyon 5G müşterisini bu ay içinde Amazon Web Services’ın (AWS) bulutuna taşıyacağını açıkladı.

Bazı telekom ağları bilişim teknolojisi ve diğer çekirdek olmayan operasyonlarını genel buluta taşırken, İspanyol Telefonica grubunun yan kuruluşunun bu hamlesi, mevcut bir mobil operatörün çekirdek ağını genel buluta geçirdiği küresel bir ilk olma özelliği taşıyor.

Amazon ve Microsoft (MSFT) gibi büyük bulut bilişim hizmetleri şirketleri, milyarlarca dolarlık potansiyel gelirin cazibesine kapılarak telekom sektöründe daha fazla yer edinmeye çalışıyor ancak operatörler, genel bulutların bir mobil ağı idare etme kapasitesine karşı temkinli davranıyor.

Veri merkezlerindeki yüksek performanslı sunuculardan oluşan çekirdek ağ, verileri ve aramaları yüksek hızlarda güvenli bir şekilde yönlendiren bir mobil ağın kalbidir. Genel bulutun ise maliyetleri azaltması, ölçeği artırması ve onarımların hizmet kesintisi olmadan yapılmasına olanak sağlaması bekleniyor.

Mobil ağını sıfırdan inşa eden ABD merkezli Dish (DISH), 2021 yılında çekirdek ağ için AWS bulutunu kullanan tek telekom şirketi olmuştu.

AWS başkan yardımcısı Jan Hofmeyr bir röportajda “Dish için çok daha kolay oldu çünkü bulutla çalışmak için değiştirilmesi gereken mevcut sistemleri yoktu.” dedi.

Yeni anlaşma kapsamında ise Telefonica için Nokia (NOK) yazılımı, AWS ise altyapıyı sağlayacak. Telefonica’nın Baş Teknoloji Sorumlusu Mallik Rao, Telefonica’nın önce AWS ve Ericsson ile çalıştığını, daha sonra Nokia ve AWS’ye geçtiğini söyledi.

Küresel telekom bulut pazarının 2021’de 19,7 milyar dolardan 2030’a kadar 108,7 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve bu da sektörü, Amazon gibi şirketler için bir itici güç haline getiriyor.

Amazon, Avrupa’nın 5G Ağlarına Doğru Genişliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters