Borsa Haberleri

Amazon Avrupa’da Grevlerle Karşı Karşıya

November 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon Avrupa’da Grevlerle Karşı Karşıya

Amazon (AMZN) çalışanları, ABD’li e-ticaret devinin çalışma uygulamalarına karşı protestoların yılın en yoğun alışveriş günlerinden birinde hız kazanmasıyla, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde greve gitti.

UNI Global Union tarafından koordine edilen “Make Amazon Pay” grevi, ABD’de Şükran Günü tatilinden sonra birçok perakendecinin satışları artırmak için bugün fiyatları düşürdüğü Black Friday gününden pazartesi gününe kadar 30’dan fazla ülkede grev ve protestoların yapılacağını söyledi.

Ağırlıkla ABD’de büyük mağazalarda sıraya giren kalabalıklarla bilinen Black Friday, bu yıl 17 Kasım’dan 27 Kasım’a kadar on gün sürecek indirimlerin reklamını yapan Amazon’un da etkisiyle giderek online ortama taşındı ve küreselleşti.

Amazon’un geçen yılki satışlarıyla en büyük ikinci pazarı olan Almanya’da, Verdi sendikası Leipzig’deki bir Amazon deposunda yaklaşık 250 işçinin, yani işgücünün yaklaşık 20%’sinin greve gittiğini, Rheinberg’deki bir depoda ise 500 işçinin, yani çalışanların yaklaşık 40%’ının greve gittiğini söyledi.

Sendika, toplu ücret anlaşması talebiyle ülkedeki beş sipariş karşılama merkezinde 24 saatlik grevin dün gece yarısı başladığını açıkladı.

Almanya’daki bir Amazon sözcüsü, sadece az sayıda işçinin grevde olduğunu ve işçilere adil ücret ödendiğini, başlangıç maaşının saatte 14 Euro’dan (15,27 dolar fazla olduğunu söyledi. 

Amazon Avrupa’da Grevlerle Karşı Karşıya

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters