Borsa Yorumları

Amazon, Apple ve Niceleri: Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

April 29, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Amazon, Apple ve Niceleri: Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

Bilanço sezonu bu hafta bazı teknoloji devlerinin de aralarında yer aldığı bir dizi sektörden çeşitli isimlerle tam gaz devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta cuma günkü kapanışa kadar 200’den fazla S&P 500 üyesi ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. FactSet verilerine göre, bu şirketlerin 80%’i beklentileri aştı. 

Dilersen lafı uzatmadan bu haftanın önde gelen bilançolarına yönelik beklentileri, yorumları ve önemli noktaları birlikte keşfedelim:

Salı

🔎 McDonald’s (MCD) 

Fast food devi McDonald’s, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Ortadoğu gerilimlerinin baskıladığı satışların ardından yakından izlenecek bir isim.

İlk çeyrekte yıllık bazda hem satış hem de kâr beklentilerini aşması beklenen şirket, bu yıla zorlu bir başlangıç yaptı. McDonald’s hisseleri, bu yıl şimdiye kadar 7% değer kaybetti ve Barclays analisti Jeffrey Bernstein, bilançonun şirket için kritik bir nokta olacağını düşünüyor.

McDonald’s için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” ve 340 dolar seviyesinde hedef fiyata sahip olan analist, “MCD, sektörde benzersiz likidite, büyüklük ve ölçek sunarken, dünya çapında güçlü temel büyüme ve önemli miktarda nakit getirisi ile birleştiğinde, nispeten ılımlı bilanço kaldıracını ve önemli gayrimenkul mülkiyetini koruyor. İkincisi şirket, yeterince takdir edilmediğine inandığımız büyük kira geliri yaratıyor.” yorumunu yaptı.

Peki, tarih bize ne gösteriyor? Bespoke Investment Group’a göre McDonald’s’ın kazançları son sekiz çeyrektir beklentileri aşıyor. Ancak şirket hissesi, bilanço günlerinde ortalama yatay seyretti.

🔎 Coca-Cola (KO)

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüksek fiyatlardan aldığı destekle gelirlerini artıran Coca-Cola’nın bu yıl daha yatay rakamlar açıklaması bekleniyor. 

JPMorgan’dan Andrea Teixeira, Wall Street’in yakından izlediği bir metrik olan organik satış büyümesinde 4,9%’luk bir artış bekliyor ancak bu beklenti, konsensüs tahmin olan 7%’nin altında. 

Teixeira ayrıca şirketin “brüt marjlarda geçen yıla kıyasla nispeten zorlu bir karşılaştırma ile karşı karşıya olduğunu, zira satışların maliyetinde yaklaşık 70 baz puan daha fazla ayrık fayda olduğunu ancak yine de marjlarda sağlam bir genişleme gördüğünü” söyledi. Analist, KO’yu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriyor. 

Coca-Cola, geçmişte beklentileri ortalama 72% oranında aştı ancak hisse bilanço günlerinde ortalamada yatay seyretti. 

🔎 Amazon (AMZN)

E-ticaret devi Amazon hisseleri, 2023’ün dördüncü çeyreğinde gelirlerindeki 14%’lük sıçramadan büyük bir destek almıştı. Şimdiyse şirketin ilk çeyrekte hisse başına kârında 160%’lık bir artış göstermesi bekleniyor.

Ki bu beklentinin arkası da boş değil: Amazon hisseleri 18%’lik bir artışla bu yıl şimdiye kadar güçlü bir performans sergiledi. Telsey analisti Joseph Feldman, Amazon bilançosunu açıkladığında da bu ivmenin devam etmesini bekliyor. 

Hisseyi “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu ve 200 dolar seviyesindeki hedef fiyatla değerlendiren Feldman, “İlk çeyrekte çift haneli satış ve kâr büyümesinin devam etmesini bekliyoruz; bu da online harcamaların gücünü, genişletilmiş ürünlerden ve daha hızlı yerine getirmeden elde edilen kazançları ve AWS’nin stabilizasyonunu (ve büyümesini) yansıtıyor.” yorumunu yaptı.

Geçmiş ne gösteriyor? Bespoke verileri, Amazon’un son dört çeyrek boyunca tahminleri aştığını gösteriyor. Hisseler ayrıca, bu dört bilanço gününün üçünde güçlü artışla gördü. 

Çarşamba

🔎 Pfizer (PFE)

İlaç devi Pfizer, Covid biriminin beklentileri hafif aştığı geçtiğimiz çeyrekte beklentileri aşmıştı ancak bu yıl analistler daha karamsar. Wall Street, ilk çeyrekte şirketin gelir ve kârında sert düşüşler bekliyor.

Pfizer hisseleri, şirketin solunum sinsityal virüs aşısının 18-59 yaş arası yüksek riskli yetişkinleri koruma potansiyeli göstermesi ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin nadir görülen kalıtsal bir kanama bozukluğu için gen tedavisini onaylamasına rağmen bu ay 8%’den fazla değer kaybederek baskı altında kaldı. 

Peki bilançosu, zor durumdaki ilaç devi için işleri tersine çevirmeye yardımcı olabilir mi? Bespoke’a göre, Pfizer geçmişinde bilanço beklentilerini 87% oranda aştı. Bununla birlikte, hisse son dört bilanço gününün üçünde değer kaybetti.

Perşembe

🔎 Apple (AAPL)

Son dönemlerde zayıf iPhone satışlarıyla gündemde olan Apple, geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana Muhteşem Yedili’nin zor durumdaki üyelerinden biri. 

Şirket, bu bilanço sezonuna yapay zekâ çalışmaları ve Çin’de artan rekabetle ilgili sorularla giriyor. Geçtiğimiz hafta UBS, Apple’ın Çin’deki akıllı telefon pazar payının bir önceki yıla göre yaklaşık 3,6% düştüğünü ve iPhone satış oranının (perakendeciler tarafından satılan telefonların yüzdesi) mart ayında bir önceki aya göre 13% gerilediğini söyledi.

Ancak Bespoke verilerine göre Apple son dört çeyrektir bilanço beklentilerini aşıyor. Bununla birlikte, hisseler son dört bilanço gününün üçünde geriledi. 

Amazon, Apple ve Niceleri: Haftanın Öne Çıkan Bilançoları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC