Amazon

Amazon, Alexa’yı Yapay Zekâyla Kârlılaştırmak İstiyor

Amazon, Alexa’yı Yapay Zekâyla Kârlılaştırmak İstiyor
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN) on yıldır şirkete zarar ettiren Alexa hizmetini, yapay zekâ içerecek şekilde büyük ölçüde yenilemeyi planlıyor ve en pahalı versiyonu için aylık yaklaşık 5 dolarlık bir fiyat etiketi sunmayı düşünüyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Banyan olarak bilinen proje, 2014 yılında Echo hoparlör serisiyle birlikte tanıtılmasından bu yana sesli asistanın ilk büyük revizyonunu temsil edecek. Söz konusu kaynaklar, Amazon’un yeni sesli asistana “Olağanüstü Alexa” adını verdiğini söyledi.

Kaynaklara göre Amazon, Alexa’nın en yeni versiyonunu ağustos ayına kadar hazırlamak için çalışanları baskılıyor ve CEO Andy Jassy, Alexa’nın yeniden canlandığını görmek için kişisel bir ilgi gösteriyor. Nisan ayında hissedarlara gönderdiği bir mektupta Jassy, ek ayrıntı vermeden “daha akıllı ve yetenekli bir Alexa” sözü vermişti.

Şirketin Alexa için fiyatlandırma ve lansman tarihleri de dahil olmak üzere planlarının Banyan Projesi’nin ilerlemesine bağlı olarak değişebileceği veya iptal edilebileceği de belirtiliyor.

Amazon için, Google (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve OpenAI, karmaşık istemlere veya sorgulara neredeyse anında tam cümlelerle yanıt verebilen sözde sohbet robotlarıyla daha fazla dikkat çektiği için, üretici yapay zekâ alanındaki rakiplerine ayak uydurmak kritik önem taşıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters