Borsa Haberleri

Amazon 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor

Kasım 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon 10 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor

Pazartesi günü yapılan açıklamada Amazon (AMZN)’un, kurumsal pozisyonlar ve teknoloji alanında görev yapan on bin civarında çalışanını bu haftadan başlayarak işten çıkarmayı planladığı belirtildi. Bu durum şirket açısından bugüne kadarki en büyük küçülme anlamına geliyor.

●    New York Times’ın daha önce yaptığı habere göre bu işten çıkarmalar Amazon’un kurumsal personelinin 3%’ünü kapsıyor. Aynı kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, Amazon’a ait işletmeler önceliklerini gözden geçirdikçe kesin sayının değişebileceğini de söyledi.

● Online perakendecinin sesle kontrol edilen “Alexa” cihazını ve ev güvenlik kameralarını üreten cihaz yapılanması, insan kaynakları ve perakende bölümlerindeki bazı pozisyonları iptal etmeyi planladığını vurgulayan kaynağa göre, Amazon’un çalışanlarını bilgilendirme zamanlaması hâlâ net değil.

● Bu küçülmeden Amazon’un ve diğer şirketlerin karşı karşıya kaldığı belirsiz makroekonomik ortamın sorumlu tutulduğu ifade ediliyor.

● Yıllarca devam eden hızlı kadro artışının ardından resesyon tehdidine karşı tedbir almaya çalışan teknoloji sektöründen, işten çıkarma dalgası ile ilgili haberler gelmeye devam edecek gibi görünüyor. Daha geçen hafta Facebook’un ana şirketi Meta Platforms (META), maliyetleri dizginlemek adına 11 bini aşkın çalışanını ya da başka bir ifadeyle iş gücünün 13%’ünü işten çıkaracağını duyurmuştu.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti