Altın Yorumları

Altından Haftaya Yatay Başlangıç

Altından Haftaya Yatay Başlangıç
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta gelen enflasyon verilerinin ardından bu hafta açıklanacak olan istihdam verisi gündemine odaklanan piyasalarda temkinli bir seyir izlenmesiyle haftaya yatay başladı. 

Spot altın, TSİ 14.45’te 2.335 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,27% artışla 2.345 dolara yükseldi. 

İç piyasada ise gram altın geçen haftaya göre hafif düşse de artıda kaldı ve 2.456 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.456 lira oldu.

Altından Haftaya Yatay Başlangıç

Haftanın ilk işlem gününde 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirileri son üç haftanın en yüksek seviyesine taşırken, getirisi olmayan altının yatırımcılar için cazibesini azalttı.

Bu hafta yatırımcıların gündemi ağırlıklı olarak Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın yapacağı konuşma, çarşamba günü yayımlanacak olan Fed toplantı tutanakları ve cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verisinden oluşacak. 

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Powell muhtemelen veri bağlılığına ilişkin söylemlerini yineleyecek, bu sebeple cuma günü açıklanacak olan istihdam verilerinin yumuşak gelmesi altın fiyatlarını yükseltebilir.yorumunu yaptı.

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre ABD’de fiyatlar mayıs ayında değişmezken, tüketici harcamaları ılımlı bir artış gösterdi.

Piyasa şu anda Fed’in eylül ayında faiz oranlarını düşürme ihtimalini 63% olarak görürken, aralık ayında da bir indirim daha yapabileceğini düşünüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC