Altın Yorumları

Altındaki Toparlanma Kısıtlı Kaldı

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altındaki Toparlanma Kısıtlı Kaldı

Altın fiyatları, dün yeni haftayı kırmızıda karşıladıktan sonra bugün hafif toparlandı ancak kazançlar, önemli veri gündemiyle baskılandı.

Spot altın TSİ 13.45’te 2.034 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,31% artışla 2.045 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada yatay seyreden gram altın 2.119 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.113 lira oldu.

Altındaki Toparlanma Kısıtlı Kaldı

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi, perşembe günü açıklanacak. Endekste aylık bazda 0,4% artış bekleniyor.

Kitco Metal kıdemli analisti Jim Wyckoff, “PCE verileri beklenenden daha sıcak gelirse bu metaller için düşüşe yol açacaktır ancak altının 2.000 dolar aralığını koruması muhtemel. Bunun altına inmesi için bu haftaki ekonomik verilerin şaşırtıcı derecede sıcak olması gerekiyor.”  yorumunu yapıyor.

Wyckoff, altın ve gümüş piyasalarının yeni temel haberlerin eksikliği nedeniyle bazı teknik temelli satış baskısı gördüğünü ve yeni veri noktaları beklediğini de sözlerine ekledi.

Fed yetkililerinin son açıklamaları, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceğini gösterdi ve haziran ayından önce herhangi bir indirime karşı beklentileri büyük ölçüde zayıflattı. 

Ancak OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, daha zayıf bir enflasyon verisi mart toplantısı için bir şeyleri değiştirmeyecek olsa da, “En azından Fed’de ilk indirimin zamanlaması konusunda daha ciddi bir tartışmayı teşvik edebilir ve bu da altın için olumlu olabilir.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti