Ekonomi ve Finans Haberleri

Altındaki Düşüş Sürüyor

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altındaki Düşüş Sürüyor

Altın fiyatları, önemli ABD enflasyon verileri ve Fed’in 2%’lik enflasyon hedefine karşı faiz oranlarını düşürme planlarının ayrıntıları için merkez bankasının açıklamaları öncesi düşüşünü sürdürdü.

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.306 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,12% düşüşle 2.324 dolar oldu.

Öte yandan gram altın yatay seyretti ve 2.401 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.400 lira oldu.

Altındaki Düşüş Sürüyor

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Güçlü istihdam verilerinin ardından Fed’in elinin kolunun bağlı olduğundan şüpheleniyorum, zira bu durum yatırımcıların umutsuzca duymak istedikleri eylül indirimi sinyalini vermelerine imkan tanımayacak gibi görünüyor. Bu da altının yükselen getiriler ve dolar karşısında bir ya da iki darbe daha almasına neden olabilir.yorumunu yaptı. 

Yarın açıklanacak olan mayıs ayı enflasyon (TÜFE) rakamları, aynı gün Fed’in iki günlük toplantısını tamamlamasıyla birlikte ana veri noktası olacak.

Simpson, “Fed’in faiz kararından sadece saatler önce enflasyon verilerini görecek olmamız, enflasyonun sıcak gelmesi halinde bir son dakika paniği ve yüksek volatilite seviyeleri görebileceğimiz anlamına geliyor.” diye ekliyor.

Fed yetkililerinin bu hafta açıklayacağı güncellenmiş ekonomik projeksiyonların, beklenmedik şekilde güçlü seyreden enflasyon nedeniyle politika yapıcıların üç ay önce öngördüğünden daha az faiz indirimi göstermesi bekleniyor.

Altındaki Düşüş Sürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC