Ekonomi ve Finans Haberleri

Altında Veri Gündemi Öncesi Toparlanma Sinyalleri

April 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Veri Gündemi Öncesi Toparlanma Sinyalleri

Altın fiyatları bugün hafif yükselse de yatırımcıların Fed’in faiz oranı patikasına ilişkin daha fazla netlik görmek için ABD ekonomik verilerine odaklanması nedeniyle dar bir aralıkta seyretti.

Spot altın, TSİ 16.15’te 2.324 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,25% düşüşle 2.336 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da düşüşünü sürdürdü ve 0,14% düşüşle 2.426 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.423 lira oldu.

Altında Veri Gündemi Öncesi Toparlanma Sinyalleri

City Index kıdemli analisti Matt Simpson “Dün 2.300 doların kırılması, altın fiyatlarının ABD enflasyon verileri ve BOJ toplantısına doğru aralıkta kalacağı anlamına geliyor. Yeni bir katalizör gelmediği sürece altının 2.300 ile 2.350 dolar aralığında seyretmesini bekliyorum.” yorumunu yapıyor

Bu hafta yatırımcıların odağında yarın açıklanacak olan ABD gayrisafi yurtiçi hasıla verileri ve cuma günkü kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi yer alacak.

Simpson, ABD ekonomik verilerinin dirençli olmasının, herhangi bir sürprizin muhtemelen yukarı yönlü olacağını ve potansiyel olarak doları ve ABD Hazine tahvili getirilerini daha da yükselteceğini gösterdiğini belirtti.

Daha güçlü bir dolar ve yüksek tahvil getirileri, dolar fiyatlı külçeyi diğer para birimi sahipleri için ve borçla karşılaştırıldığında bir yatırım seçeneği olarak daha az cazip hale getiriyor.

Külçe fiyatları 12 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesine dolara ulaştı ve mart ayının başından itibaren yaklaşık 400 dolar yükseldi. Ardından Ortadoğu’da daha geniş çaplı bir bölgesel çatışma korkusunun azalmasıyla yükseliş hız kesti. Altın, hafta içinde şu ana kadar 2%’den fazla geriledi.

Altında Veri Gündemi Öncesi Toparlanma Sinyalleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC