Altın Yorumları

Altında Veri Gündemi Öncesi Hareketlilik

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Veri Gündemi Öncesi Hareketlilik

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in sinyallerini verdiği faiz indirimlerine ilişkin daha fazla teyit için bu hafta önemli ekonomik veriler ve Fed yetkililerinin yorumları için pozisyon almasıyla yükseldi.

Spot altın, TSİ 16.30’da 2.173 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,76% artışla 2.176 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada ise kırmızıda seyretmeye devam eden gram altın 2,91% düşüşle 2.436 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.425 lira oldu.

Altında Veri Gündemi Öncesi Hareketlilik

Perşembe günü açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları ve cuma günü açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verileri yatırımcıların radarında. Piyasanın PCE verilerine tepkisi, Good Friday tatili nedeniyle ancak önümüzdeki hafta izlenebilecek.

Nirmal Bang Commodities’in araştırma müdürü Kunal Shah, “Bu veriler önemli bir etkiye sahip olacak. Beklenenden daha düşük bir PCE rakamı doların zayıflamasına ve altın fiyatlarının yükselmesine yol açacaktır.yorumunu yapıyor.

Shah, bu yıl faiz indirimi beklentileri, güçlü merkez bankası talebi ve Rusya ile Ortadoğu’da devam eden jeopolitik krizler nedeniyle altının uzun vadeli görünümünün parlak olmaya devam ettiğini söyledi.

Altın fiyatları, geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarını dörtte üç oranında düşürmesinin muhtemel olduğunu söylemesinin ardından rekor seviyelere ulaştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti