Altın Yorumları

Altında Rekor Serisi Devam Ediyor

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Rekor Serisi Devam Ediyor

Altın fiyatları, artan enflasyon endişelerinin hedge olarak altına olan talebi artırması ve külçe altın yatırımcılarının ABD’nin yakın zamanda faiz indirimine gideceğine dair şüpheleri ve yükselen Hazine tahvili getirilerini göz ardı etmesiyle rekor serisini sürdürdü.

Spot altın, seans içinde 2.286 dolarla yeni zirvesini gördükten sonra hafif geri çekilerek TSİ 13.00’te 2.274 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,51% artışla 2.293 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın, düşüşünü sürdürdü ve 1,61% düşüşle 2.410 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.396 lira oldu.

Altında Rekor Serisi Devam Ediyor

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Ukrayna, Rusya’nın petrol altyapısına saldırmaya devam ederken, altın yükselen ABD Hazine tahvili getirilerini ve Fed’in haziran ayında faizleri düşürmeme ihtimalini göz ardı edecek kadar güvenli liman akımları almaya devam ediyor.yorumunu yapıyor.

Dün Fed politika yapıcıları, daha güçlü son ekonomik veriler yatırımcıların bu sonuçla ilgili şüphelerini artırsa bile, ABD faizlerini bu yıl üç kez düşürmenin “makul” olacağını düşündüklerini söyledi.

Bu hafta açıklanan veriler de ABD imalatının beklenmedik bir şekilde toparlandığını gösterirken, hammadde fiyatlarındaki artış enflasyonun yeniden canlanabileceği korkularını tetikledi.

Simpson, “Emtia fiyatlarının genel olarak yükselmesi, yeni bir enflasyon riskini beraberinde getiriyor – bu nedenle belki de yatırımcılar enflasyona karşı korunuyor.” diye ekliyor.

Siyasi ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde enflasyona karşı bir korunma aracı ve güvenli bir liman olarak kullanılan altın, bu yıl şimdiye kadar 10,8%’den fazla değer kazandı ve üst üste yedinci günlük yükselişine hazırlanıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti