Altın Yorumları

Altında Karışık Seyir

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altında Karışık Seyir

Altın fiyatları, seans başında son bir ayın en yüksek seviyelerine yaklaştıktan sonra bocalayarak kırmızıya döndü.

Spot altın, TSİ 17.15’te 2.375 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,52% düşüşle 2.382 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan gram altın da eksideydi ve 2.460 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.455 lira oldu.

Altında Karışık Seyir

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “İstikrar kazanan enflasyon ve perakende satışlar gibi diğer ekonomik verilerdeki yumuşaklık kombinasyonu, altın ve gümüş için gerçekten iyi bir kokteyl.” diyor.

Dünkü enflasyon verisinin ardından, bugün açıklanan rakamlar ABD perakende satışlarının geçen ay beklenmedik bir şekilde yatay seyrettiğini gösterdi.

Soğuyan tüketici fiyatları ve geçen haftanın cansız işgücü piyasası verileri de faizleri düşürmeden önce enflasyonda yenilenen ilerlemeyi görmeyi bekleyen Fed politika yapıcıları için iyi bir haber oldu.

Hansen, “Altın bir konsolidasyon döneminden geçti ancak bu konsolidasyon mart ve nisan aylarındaki büyük ralliye kıyasla çok sığ oldu, bu da piyasada hâlâ temel bir güç olduğunu gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

Altında Karışık Seyir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC